Aktualizacja: 24.03.2025 14:05 Publikacja: 03.08.2022 14:25
Foto: Bloomberg
- Konflikt zbrojny miałby zapewne katastrofalne skutki nie tylko dla samej branży IT, ale także dla szerokorozumianego przemysłu czy motoryzacji. Tajwan jest producentem i eksporterem blisko 90 proc. najbardziej zaawansowanych półprzewodników, a ich wartość to blisko 118 mld dol. każdego roku. W tym kraju znajduje się także siedziba i fabryka Taiwan Semiconductor Manufacturing, jednego z największych producentów procesorów, których odbiorcą są firmy jak Apple, AMD, Nvidia czy ARM. Bez tych podzespołów trudno będzie wyprodukować komputery, telefony, konsole do gier czy samochody z nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa – mówi Piotr Kawecki, prezes ITBoom.
Prezydent Donald Trump przyznał firmie Boeing ogromny kontrakt na budowę najbardziej zaawansowanego myśliwca stealth na świecie. Ale nie tylko Amerykanie pracują nad takimi samolotami.
Międzynarodowa organizacja Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), odpowiedzialna za przyznawanie domen w sieci, podjęła decyzję, która uderzy w ponad 100 tys. rosyjskich stron internetowych.
Sztuczna inteligencja od Marka Zuckerberga wreszcie pojawi się w Europie. Nowa funkcja właśnie startuje. Na mapie, gdzie działać ma asystent Meta AI, jest i nasz kraj. Ale Polacy mogą nie być zadowoleni.
Jest najbogatszym człowiekiem. Mógł pozostać wizjonerem technologii i biznesu, ale było mu mało. Teraz zbiera żniwo swej ideologicznej krucjaty. Rośnie liczba ataków na auta, ładowarki i salony Tesli. Hakerzy zaś uderzyli w X.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Amerykański gigant internetowy kupuje start-up Wiz. Za firmę, specjalizującą się w bezpieczeństwie chmurowym, zapłacił właśnie 32 mld dol. Transakcja ma dać Google'owi rynkową przewagę.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Największy na świecie producent chipów, TSMC, chce zainwestować co najmniej 100 miliardów dolarów w rozwój amerykańskich fabryk mikroprocesorów. To efekt nacisków Trumpa na Tajwańczyków, by zwiększyli produkcję w Stanach.
Amerykański koncern oficjalnie zwrócił się do prezydenta Stanów Zjednoczonych w sprawie zniesienia ograniczeń w eksporcie chipów do krajów będących sojusznikami USA. Na krótkiej liście są m.in. Izrael, Szwajcaria i Polska.
Pojawienie się chińskiej AI spowodowało, że wiele firm rzuciło się na ten nowy model sztucznej inteligencji, co – ku zaskoczeniu ekspertów – doprowadziło do rekordowego wzrostu zapotrzebowania na chipy.
Waszyngton szuka ratunku dla chipowego potentata. Administracja prezydenta Donalda Trumpa liczy na kupno giganta przez rywala z Tajwanu. Mowa o TSMC, choć zainteresowany akwizycją ma być też amerykański Broadcom.
Cena akcji największego producenta chipów AI spadła w poniedziałek aż o 17 proc. To był nie tylko najgorszy dzień Nvidii, ale i największy dzienny spadek wartości jakiejkolwiek spółki w historii. Czy to początek końca niezwykłego sukcesu kalifornijskiego giganta?
Kontrowersyjne przepisy ograniczające eksport amerykańskich półprzewodników mogą nie tylko podciąć skrzydła polskim ambicjom w branży sztucznej inteligencji, ale też pchnąć kraje objęte embargiem w stronę chińskich dostawców.
Również w Intelu obserwujemy wzrost zainteresowania kobiet pracą przy nowych technologiach – mówi Greg Anderson, główny menedżer planowanego zakładu integracji i testowania półprzewodników Intela we Wrocławiu.
Wykluczenie przez USA naszego kraju z grona zaufanych partnerów i nałożenie restrykcji na eksport amerykańskich półprzewodników do Polski zaskoczyło ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Szybka reakcja resortu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas