ByteDance ma kolejną po TikToku niezwykle popularną aplikację w USA. CapCut był w ostatnich tygodniach częściej pobierany niż TikTok. Pozwala łatwo edytować filmy za pomocą różnych szablonów, filtrów, efektów wizualnych i muzyki. Użytkownicy twierdzą, że pomaga im tworzyć klipy, które wyglądają bardziej profesjonalnie i mają większe szanse na zdobycie popularności na różnych platformach. CapCut został wprowadzony na rynek w 2020 r. i rósł na fali popularności krótkich filmów. W efekcie ma obecnie ponad 200 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie – podaje „The Wall Street Journal”.

Globalne pobrania CapCut wzrosły w zeszłym roku o 43 proc. do ponad 400 milionów. Według Sensor Tower około 7 proc. pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo CapCut jako aplikacja narzędziowa w dużej mierze uniknęła kontroli regulacyjnej nad praktyką przetwarzania danych użytkowników, jak stało się w przypadku TikToka. Obecnie Departament Sprawiedliwości prowadzi dochodzenie w sprawie inwigilacji amerykańskich dziennikarzy przez chińskich właścicieli TikToka, a serwis zapowiedział, że nie będzie udostępniał danych władzom chińskim i proponuje umowę dotyczącą zabezpieczenia danych i algorytmu firmy w USA.

Czytaj więcej

Rosja tworzy odpowiednik YouTube i TikToka. Prawdziwy wysyp podobnych projektów

CapCut podaje w swojej polityce prywatności, że w celu świadczenia usług gromadzi treści, takie jak zdjęcia i filmy przesyłane przez użytkowników, a także dane użytkownika, w tym jego lokalizację, płeć i datę urodzenia, co jest powszechne w przypadku narzędzi do edycji wideo.

Firma ByteDance z siedzibą w Pekinie szybko rozwinęła cały wachlarz aplikacji, korzystając ze swoich potężnych algorytmów. Prowadzi TikTok za granicą i chińską wersję Douyin. ByteDance jest jednym z najcenniejszych chińskich gigantów technologicznych. CapCut przynosi mniejsze dochody niż TikTok, ale ByteDance chce bardziej zarabiać na popularności aplikacji. Pod koniec ubiegłego roku CapCut zaczął pobierać opłaty od użytkowników za usługę przechowywania w chmurze, a także za więcej funkcji i efektów. Planuje wprowadzić wersję korporacyjną skierowaną do użytkowników firmowych, zgodnie z jej stroną internetową. W grudniu ByteDance uruchomił płatną wersję swojego chińskiego odpowiednika CapCut, o nazwie Jianying, która pozwala wielu użytkownikom na edycję wideo.