Polski rząd może zakazać TikToka

Działająca przy premierze Rada ds. Cyfryzacji proponuje rządowi wprowadzenie zakazu użytkowania chińskiej aplikacji. TiK Tok został zaliczony do tego samego grona co potencjalni „dostawcy wysokiego ryzyka”, wśród których jest Huawei.

Publikacja: 24.03.2023 12:08

Shou Chew, prezes i założyciel TiKToka był w czwartek przez pięć godzin przesłuchiwany w Kongresie U

Shou Chew, prezes i założyciel TiKToka był w czwartek przez pięć godzin przesłuchiwany w Kongresie USA

Foto: Bloomberg

Kolejne kraje ograniczają lub zakazują działania popularnej chińskiej aplikacji rozrywkowej TikTok. Za oceanem w czwartek przez pięć godzin przesłuchiwano założyciela TikToka w Kongresie, a Waszyngton przymierza się do wdrożenia zakazów dla tej platformy. Na podobne ruchy, w odniesieniu do urzędników i pracowników kluczowych instytucji unijnych, zdecydowała się już Bruksela.

Teraz do ofensywy względem TikToka może przystąpić Polska. Jak poinformował Polityka Insight, działająca przy premierze Rada ds. Cyfryzacji pracuje nad stanowiskiem dotyczącym zakazu użytkowania aplikacji. To rozwiązanie zaliczane jest do tego samego grona co „dostawcy wysokiego ryzyka”, wśród których jest Huawei.

Czytaj więcej

Świat odwraca się od TikToka. Ale nie Polska

W swoim projekcie rekomendacji Rada proponuje usunięcie tego oprogramowania ze służbowych telefonów, tabletów i komputerów członków i pracowników Sejmu, Senatu i rządu. Podobne ograniczenia miałyby dotyczyć także innych oficjeli szeroko rozumianej administracji publicznej.

W projekcie, do którego dotarła Polityka Insight, zapisano, że „Rada wyraża zaniepokojenie dotyczące bezpieczeństwa danych przechowywanych na urządzeniach, na których zainstalowano TikToka”. Ponadto rządowi eksperci zwracają uwagę, iż TikTok może wspierać władze Chin i ich służby wywiadowcze w gromadzeniu ogromnych ilości danych na całym świecie „ze szczególnym naciskiem na cele polityczne i bezpieczeństwa o wysokiej wartości”.

Czytaj więcej

Zakazują TikToka, a jego właściciel podbija USA nową aplikacją

Rekomendacja usunięcia aplikacji idzie jednak dalej – TikTok miałby zniknąć też z prywatnych urządzeń urzędników państwowych, o ile na tych zainstalowane byłoby służbowe oprogramowanie.

Globalne Interesy
Liczyli na konkurenta ChatGPT, a dostali drogie gogle. Apple traci na wartości
Globalne Interesy
Unijny kaganiec na sztuczną inteligencję. Kontrola i oznaczanie
Globalne Interesy
Skórzana kurtka i bilion dolarów. To prawdziwy król sztucznej inteligencji
Globalne Interesy
Musk pozwany za manipulowanie kryptowalutą i miliardowe straty
Globalne Interesy
Firma Elona Muska dostarczy terminale do satelitarnego internetu Ukrainie