Polski UODO wystąpił do Włoch w sprawie ChatGPT. Zamierza zbadać chatbota

Rodzima instytucja wzięła nowatorską technologię i stawiane jej przez Włochów zarzuty pod lupę. Urząd Ochrony Danych Osobowych chce chce poznać „istotne okoliczności tej sprawy”.

Publikacja: 05.04.2023 11:50

Poza Włochami o możliwości blokowania ChatGPT mówi się również w Niemczech, Irlandii, czy Francji. O

Poza Włochami o możliwości blokowania ChatGPT mówi się również w Niemczech, Irlandii, czy Francji. OpenAI może mieć problemy także poza Europą

Foto: Adobe Stock

Tamtejszy organ ds. ochrony danych Autorità Garante per la protezione dei dati personali (GPDP) doprowadził do zablokowania amerykańskiej platformy AI w tym kraju. Polscy urzędnicy natomiast skontaktowali się już z GPDP oraz innymi włoskimi organami nadzorczymi w sprawie prowadzonego postępowania – ustaliła „Rzeczpospolita”. W UODO usłyszeliśmy, że instytucja ta chce poznać „istotne okoliczności tej sprawy”.

- Na obecny etapie jest za wcześnie rozstrzygać czy nasz urząd będzie podejmował działania, niezależnie od prowadzonego przez włoski organ postępowania – mówi nam Adam Sanocki, rzecznik prasowy UODO.

Czytaj więcej

Bill Gates o apelu o wstrzymanie prac nad ChatGPT: To trudne do wyegzekwowania

Jak podawaliśmy wcześniej, do UODO nie wpłynęły żadne skargi związane z przetwarzaniem danych osobowych w ramach korzystania z ChatGPT oraz nie była prowadzona kontrola w związku z jego funkcjonowaniem. Okazuje się jednak, że organ nie jest bierny i bada sprawę. W UODO liczą jednak, że kwestie związane ze sztuczną inteligencją uda się uregulować na poziomie unijnym. – Mam nadzieję, iż problemy związane z rozwojem AI będą rozwiązywane w sposób spójny w ramach UE – podkreśla Sanocki. I zaznacza, że sprawa OpenAI i ChatGPT jest jednym z przykładów szerokiego zagadnienia dotyczącego relacji pomiędzy ochroną danych osobowych a sztuczną inteligencją, które od dawna są przedmiotem zainteresowania UODO. – Dla lepszego zrozumienia tej technologii, potencjału jej wykorzystania, korzyści i zagrożeń urząd podejmował wiele inicjatyw edukacyjnych i naukowych mających ułatwić jej zrozumienie. Oprócz organizowania wydarzeń kierowanych do ekspertów, temat sztucznej inteligencji był także przedstawiany uczniom w ramach programu edukacyjnego UODO „Twoje dane – Twoja sprawa” – wylicza Adam Sanocki.

Czytaj więcej

„Wykrywacz” ChatGPT dla nauczycieli szwankuje. Uczniowie byli niewinni

Poza Włochami o możliwości blokowania ChatGPT mówi się również w Niemczech, Irlandii, czy Francji. OpenAI może mieć problemy także poza Europą. Dochodzenie wszczęto właśnie w Kanadzie. Tamtejszy urząd federalnego komisarza ds. prywatności bada skargę w sprawie zbierania, użycia i przekazywania prywatnych danych.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest