Wish było globalnym fenomenem i choć nadal działa, to jest cieniem dawnej potęgi. Jeszcze kilka lat temu firma była porównywana z Amazonem, a dodatkowo podkreślano fakt, iż za sukcesem firmy stoi Polak Piotr Szulczewski. Zrobił to, czego przed nim nie udało się nikomu z rodaków, podbił Dolinę Krzemową. I był podręcznikowym przykładem sukcesu za granicą, obok Sebastiana Siemiątkowskiego, stojącego za sukcesem globalnego operatora płatniczego Klarna. Obaj wyjechali z Polski jako dzieci.
Szulczewski jest zdecydowanie bardziej tajemniczy, niechętnie mówi o sobie i pojawia się w mediach. Choć przed laty zdecydowanie miał ku temu okazję – Wish był najchętniej ściąganą aplikacją do zakupów internetowych, a roczne przychody spółki przekraczały 2,5 mld dol. To wystarczyło inwestorom, których nie dziwiło, iż spółka w tak zyskownym sektorze jednak wciąż generuje straty. I to nawet w dekadę od startu, mimo globalnego zasięgu i ciągłego rozwoju. W lutym 2021 r. wywindowano cenę akcji do ponad 32 dol., a kapitalizację do 18,3 mld dol. Wszystko szło dobrze, spółka była już nawet sponsorem koszykarzy Los Angeles Lakers.
Kariera w korporacji
Piotr Szulczewski urodził się w 1981 r. i pochodzi z Warszawskiej dzielnicy Tarchomin. W wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Kanady. Tam ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Waterloo w Ontario. Tam poznał Danny’ego Zhanga. Obaj byli stypendystami Uniwersytetu Waterloo, a łącząca ich przyjaźń szybko przerodziła się we współpracę biznesową.
Szulczewski zaczął karierę zawodową w ATI Technologies, firmie produkującej karty graficzne. Później programował już dla gigantów takich jak Microsoft czy Google. Dla potentata wyszukiwania napisał algorytm, który dobiera najlepsze i najczęściej wyszukiwane hasła dla reklamodawców. W jednym z wywiadów Szulczewski szacował, że dzięki jego pomysłowi przychody Google’a wzrosły o około 100 mln dol. rocznie.
Czytaj więcej
Świat nowych technologii podbijają projekt osobowego drona Jetson, aplikacja Flightradar24 czy globalne marki OVH i Klarna. Za wszystkimi stoją nasi rodacy.