Reklama
Rozwiń

Polscy naukowcy pomogą platformie Netflix w walce ze współdzieleniem kont

Rodzimi badacze pracują nad technologią tzw. kryptografii indywidualnej, która może być narzędziem dla m.in. serwisów streamingowych. Szukają one rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia trudno wykrywalnego procederu współdzielenia kont.

Publikacja: 22.06.2023 17:14

Kadr z filmu "Na zachodzie bez zmian", który był wielkim hitem platformy Netflix

Kadr z filmu "Na zachodzie bez zmian"

Kadr z filmu "Na zachodzie bez zmian", który był wielkim hitem platformy Netflix

Foto: Netflix

Operatorzy regularnie tracą bowiem na udostępnianiu sobie haseł dostępu przez użytkowników z odrębnych gospodarstw domowych. Wspomniany Netflix, według szacunków Citygroup, pozbawiany jest w ten sposób aż 6 mld dol. rocznie przez użytkowników, którzy dzielą się dostępem do kont.

Dotychczas brakowało skutecznych systemów ograniczających takie działąnia. Ale wiele wskazuje na to, że odpowiedź na te wyzwania znalazł zespół badaczy związanych z IDEAS NCBR. Chodzi o ośrodek Narodowego Centrum Badań i Rozwoju skupiający się na inteligentnych algorytmach, który opracował autorską metodę indywidualnej kryptografii, umożliwiającej identyfikowanie użytkowników. Kluczem technologii są tzw. protokoły kryptograficzne – specjalne instrukcje, według których użytkownicy mogą komunikować się ze sobą oraz uzyskiwać dostęp do określonych danych w bezpieczny sposób. „Wysoki poziom bezpieczeństwa zostaje osiągnięty, gdy tylko autoryzowane osoby mają dostęp do tajnych informacji wykorzystywanych w tych protokołach, a także gdy protokoły wymagają, aby te osoby miały rzeczywisty dostęp do tych informacji. Niestety, jeśli dany użytkownik posiadający tajne informacje, takie jak hasło dostępowe, przekaże je wielu nieautoryzowanym użytkownikom, protokół przestanie być efektywnym zabezpieczeniem” – wskazują twórcy projektu.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku