Operatorzy regularnie tracą bowiem na udostępnianiu sobie haseł dostępu przez użytkowników z odrębnych gospodarstw domowych. Wspomniany Netflix, według szacunków Citygroup, pozbawiany jest w ten sposób aż 6 mld dol. rocznie przez użytkowników, którzy dzielą się dostępem do kont.

Dotychczas brakowało skutecznych systemów ograniczających takie działąnia. Ale wiele wskazuje na to, że odpowiedź na te wyzwania znalazł zespół badaczy związanych z IDEAS NCBR. Chodzi o ośrodek Narodowego Centrum Badań i Rozwoju skupiający się na inteligentnych algorytmach, który opracował autorską metodę indywidualnej kryptografii, umożliwiającej identyfikowanie użytkowników. Kluczem technologii są tzw. protokoły kryptograficzne – specjalne instrukcje, według których użytkownicy mogą komunikować się ze sobą oraz uzyskiwać dostęp do określonych danych w bezpieczny sposób. „Wysoki poziom bezpieczeństwa zostaje osiągnięty, gdy tylko autoryzowane osoby mają dostęp do tajnych informacji wykorzystywanych w tych protokołach, a także gdy protokoły wymagają, aby te osoby miały rzeczywisty dostęp do tych informacji. Niestety, jeśli dany użytkownik posiadający tajne informacje, takie jak hasło dostępowe, przekaże je wielu nieautoryzowanym użytkownikom, protokół przestanie być efektywnym zabezpieczeniem” – wskazują twórcy projektu.

Czytaj więcej

Przyszedł czas na Polskę. Netflix zaczyna walkę ze współdzieleniem kont

Eksperci zastrzegają, że na obecnym etapie skorzystanie z tych nowatorskich rozwiązań wymagałoby jednak od przeciętnego użytkownika użycia specjalistycznego narzędzia typu Bitcoin Miner. Byłoby zatem to dość trudne we wdrożeniu. Ale docelowo dalsze prace nad indywidualną kryptografią mają doprowadzić do tworzenia protokołów prostych, które mogłyby być wykorzystywane masowo.

Za projektem stoją prof. Stefan Dziembowski z IDEAS NCBR, Tomasz Lizurej (doktorant w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego), a także prof. Sebastian Faust z Technische Universität Darmstadt. Ich praca badawcza została zakwalifikowana na tegoroczną edycję Międzynarodowej Konferencji Kryptograficznej Crypto 2023 w Santa Barbara w USA (odbędzie się w dniach 19-24 sierpnia). Polscy badacze opowiedzą tam o szczegółach tej technologii.