Polscy naukowcy pomogą platformie Netflix w walce ze współdzieleniem kont

Rodzimi badacze pracują nad technologią tzw. kryptografii indywidualnej, która może być narzędziem dla m.in. serwisów streamingowych. Szukają one rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia trudno wykrywalnego procederu współdzielenia kont.

Publikacja: 22.06.2023 17:14

Kadr z filmu "Na zachodzie bez zmian", który był wielkim hitem platformy Netflix

Kadr z filmu "Na zachodzie bez zmian"

Kadr z filmu "Na zachodzie bez zmian", który był wielkim hitem platformy Netflix

Foto: Netflix

Operatorzy regularnie tracą bowiem na udostępnianiu sobie haseł dostępu przez użytkowników z odrębnych gospodarstw domowych. Wspomniany Netflix, według szacunków Citygroup, pozbawiany jest w ten sposób aż 6 mld dol. rocznie przez użytkowników, którzy dzielą się dostępem do kont.

Dotychczas brakowało skutecznych systemów ograniczających takie działąnia. Ale wiele wskazuje na to, że odpowiedź na te wyzwania znalazł zespół badaczy związanych z IDEAS NCBR. Chodzi o ośrodek Narodowego Centrum Badań i Rozwoju skupiający się na inteligentnych algorytmach, który opracował autorską metodę indywidualnej kryptografii, umożliwiającej identyfikowanie użytkowników. Kluczem technologii są tzw. protokoły kryptograficzne – specjalne instrukcje, według których użytkownicy mogą komunikować się ze sobą oraz uzyskiwać dostęp do określonych danych w bezpieczny sposób. „Wysoki poziom bezpieczeństwa zostaje osiągnięty, gdy tylko autoryzowane osoby mają dostęp do tajnych informacji wykorzystywanych w tych protokołach, a także gdy protokoły wymagają, aby te osoby miały rzeczywisty dostęp do tych informacji. Niestety, jeśli dany użytkownik posiadający tajne informacje, takie jak hasło dostępowe, przekaże je wielu nieautoryzowanym użytkownikom, protokół przestanie być efektywnym zabezpieczeniem” – wskazują twórcy projektu.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Globalne Interesy
Dlaczego Polacy szukali bombajkę? Znamy najczęściej googlowane hasła
Globalne Interesy
Polska pomijana przez giganta AI. Ten bot tworzy wideo na podstawie poleceń tekstem
Globalne Interesy
Amerykański koncern oskarżony o uciszanie pracowników i szpiegowanie ich urządzeń
Globalne Interesy
Amerykańskie chipy „nie są już bezpieczne”. Zaostrza się konflikt Chin z USA
Materiał Promocyjny
Świąteczne prezenty, które doceniają pracowników – i które pracownicy docenią
Globalne Interesy
To może być rewolucja w Apple. Takiego iPhone'a jeszcze nie było
Globalne Interesy
Rewolucja w ChatGPT. Nie wszyscy użytkownicy będą zadowoleni