Virgin Galactic poleciał na granicę kosmosu. To pierwszy lot komercyjny

Statek Unity zabrał trzech Włochów w misję badawczą, a kolejne, przeważnie turystyczne loty dla bogatych klientów, mają się odbywać co miesiąc.

Publikacja: 29.06.2023 17:53

Włosi piszą historię. Pasazerowie z Italii odbyli pierwszy lot komercyjny lot Virgin Galactic

Włosi piszą historię. Pasazerowie z Italii odbyli pierwszy lot komercyjny lot Virgin Galactic

Foto: Virgin, Twitter

Dwaj włoscy oficerowie sił powietrznych i inżynier lotniczy z Narodowej Rady ds. Badań Naukowych Włoch polecieli statkiem kierowanym przez dwóch pilotów na wysokość 80 km. Zakończony sukcesem lot, oznaczony jako Galactic 01, miał miejsce dwa lata po tym, jak sam Richard Branson, założyciel Virgin Galactic, poleciał wraz z pięcioma innymi osobami w pierwszym w pełni załogowym locie testowym.

Wtedy przedstawiciele Virgin Galactic powiedzieli, że spodziewają się rozpocząć regularne operacje komercyjne w 2022 roku po dodatkowych lotach testowych. Jednak testy trwały dłużej niż przewidywano po tym, jak federalne organy regulacyjne prowadziły dochodzenie w związku z nieuzgodnioną zmianą trajektorii lotu podczas lotu w lipcu 2021 r. Ostatni załogowy lot testowy w kosmos został przeprowadzony pomyślnie pięć tygodni temu.

Virgin Galactic jest jednym z niewielu prywatnych przedsięwzięć, wśród których są SpaceX i Blue Origin, zamierzających obsługiwać bogatych przyszłych astronautów. Podróż na osobę kosztuje 450 tys. dolarów, ale w kolejce czeka już 800 śmiałków.

Misja włoskiego zespołu miała charakter naukowy, a trzej mężczyźni zebrali dane biometryczne i zbadali, w jaki sposób niektóre ciecze i ciała stałe mieszają się w warunkach mikrograwitacji.

Czytaj więcej

W cieniu tragedii „Titana” statek Virgin Galactic leci w kosmos w czwartek

Dla włoskiego pułkownika sił powietrznych Waltera Villadei lot był również częścią szkolenia astronautów przed przyszłą misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jego koledzy to podpułkownik sił powietrznych Angelo Landolfi, lekarz i chirurg lotniczy oraz Pantaleone Carlucci, członek rady badawczej pełniący funkcję inżyniera lotu - podaje Reuters.

Czwartym pasażerem był ich trener z ramienia Virgin Galactic, Colin Bennett, który poleciał z Bransonem w lipcu 2021 r.. Unity obsługiwało dwóch pilotów Virgin Galactic - emerytowany podpułkownik Sił Powietrznych USA Michael Masucci i Nicola Pecila.

Czytaj więcej

Richard Branson wyprzedaje Virgin Orbit po kosmicznej klęsce. Zaskakująca cena

Samolot kosmiczny wystartował ze Spaceport America przymocowany do spodu dwukadłubowego odrzutowca VMS Eve, nazwanego na cześć zmarłej matki Bransona. Po osiągnięciu wysokości na wysokości około 15 km Unity został uwolniony ze statku-matki i poleciał z prędkością naddźwiękową do wysokości około 80-89 km. Wtedy przez 6 minut załoga znajdowała się w stanie nieważkości i przeprowadziła eksperymenty. Następnie szybując zszedł z powrotem do portu kosmicznego.

Kluczowe znaczenie miało wykazanie, że podróż jest bezpieczna. Wcześniejszy prototyp samolotu rakietowego Virgin Galactic rozbił się podczas lotu testowego nad pustynią Mojave w Kalifornii w 2014 roku, zabijając jednego pilota i poważnie raniąc drugiego. Pasażerowie są teraz zobowiązani do podpisania dokumentu przed lotem, akceptując ryzyko i brak rządowych regulacji dotyczących turystyki kosmicznej.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji