Aktualizacja: 08.12.2024 09:44 Publikacja: 29.06.2023 17:53
Włosi piszą historię. Pasazerowie z Italii odbyli pierwszy lot komercyjny lot Virgin Galactic
Foto: Virgin, Twitter
Dwaj włoscy oficerowie sił powietrznych i inżynier lotniczy z Narodowej Rady ds. Badań Naukowych Włoch polecieli statkiem kierowanym przez dwóch pilotów na wysokość 80 km. Zakończony sukcesem lot, oznaczony jako Galactic 01, miał miejsce dwa lata po tym, jak sam Richard Branson, założyciel Virgin Galactic, poleciał wraz z pięcioma innymi osobami w pierwszym w pełni załogowym locie testowym.
Wtedy przedstawiciele Virgin Galactic powiedzieli, że spodziewają się rozpocząć regularne operacje komercyjne w 2022 roku po dodatkowych lotach testowych. Jednak testy trwały dłużej niż przewidywano po tym, jak federalne organy regulacyjne prowadziły dochodzenie w związku z nieuzgodnioną zmianą trajektorii lotu podczas lotu w lipcu 2021 r. Ostatni załogowy lot testowy w kosmos został przeprowadzony pomyślnie pięć tygodni temu.
Apple zostało oskarżone o nielegalne monitorowanie urządzeń osobistych i kont iCloud swoich pracowników, a także o zakazywanie im omawiania ze współpracownikami wynagrodzenia oraz warunków pracy.
Chińskie firmy powinny zachować ostrożność przy zakupie amerykańskich chipów, ponieważ „nie są już bezpieczne" i zamiast tego wybierać produkty krajowe – poinformowały lokalne stowarzyszenia branżowe. To odpowiedź na ograniczenia nałożone przez Waszyngton na chińskich producentów.
Wiele wskazuje na to, że Apple szykuje dużą niespodziankę. Według nieoficjalnych informacji ruszyły prace nad nietypowym iPhone'm. Koncern miałby teraz wejść w segment składanych smartfonów.
Firma kierowana przez Sama Altmana chce zmienić sposób, w jaki udostępnia bota. OpenAI przymierza się do modelu, jaki wykorzystywać chcą również popularne platformy streamingowe. Chodzi o reklamy w zamian za darmową usługę lub niższą cenę.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wieloletni szef Intela Pat Gelsinger odchodzi na emeryturę, a tymczasowymi dyrektorami generalnymi zostali David Zinsner i Michelle Johnston Holthaus.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Przed nami ostatnia pełnia Księżyca w 2024 roku, zwana również Zimnym Księżycem. Kiedy pojawi się na niebie? Jakie inne zjawiska będzie można obserwować w grudniu?
Europejska misja Proba-3 wystartowała z Indii. W przestrzeń poleciał prawdziwie pionierski system, a polscy naukowcy w tym przedsięwzięciu odegrają istotną rolę.
Prezydent-elekt USA Donald Trump nominował w środę astronautę-miliardera i wspólnika biznesowego Elona Muska, Jareda Isaacmana, na swojego kandydata na szefa NASA.
Część naukowców przez lata uważała, że Wenus, nazywana często „złym bliźniakiem Ziemi”, była kiedyś o wiele bardziej gościnną planetą. Podejrzewano m.in., że znajdowały się na niej oceany ciekłej wody. Najnowsze badanie wskazuje jednak, że te teorie były błędne.
Międzynarodowe konsorcjum naukowców, inżynierów i urbanistów o nazwie Projekt Hyperion ogłosiło konkurs na projekt ogromnego statku kosmicznego, który mógłby podtrzymywać życie ludzi przez setki lat i przewozić ich w międzygwiezdnej przestrzeni.
Ziemia żegna się z asteroidą, która przez ostatnie miesiące stanowiła „miniksiężyc” naszej planety.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcia Słońca. Wykonane zostały przez sondę Solar Orbiter i ukazują powierzchnię naszej gwiazdy w najwyższej jak dotąd rozdzielczości. Fotografie mogą pomóc naukowcom w dokładniejszym poznaniu Słońca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas