Sąd: Samozwańczy wynalazca bitcoina to oszust. Kim jest Satoshi Nakamoto?

Brytyjski sędzia orzekł, że Craig Wright nie jest wynalazcą bitcoina. Australijski informatyk utrzymywał, że jest Satoshim Nakamoto, twórcą kryptowaluty i zastraszał jej użytkowników.

Publikacja: 15.03.2024 10:38

Craig Wright twierdzi, że jest autorem białej księgi z 2008 roku, stanowiącej założycielski tekst bi

Craig Wright twierdzi, że jest autorem białej księgi z 2008 roku, stanowiącej założycielski tekst bitcoina, opublikowanej właśnie pod pseudonimem Satoshi Nakamoto

Foto: Bloomberg

Australijski informatyk od dawna twierdził, że wynalazł bitcoina, aż sprawa znalazła się w sądzie. Pozew skierowała organizacja Crypto Open Patent Alliance (COPA), aby powstrzymać go od pozywania handlujących bitcoinami, ponieważ rościł sobie prawo do bycia właścicielem praw do tej waluty, a nawet nazwy.

Australijczyk to nie Satoshi Nakamoto

Sędzia londyńskiego Sądu Najwyższego orzekł jednak w czwartek, że Australijczyk nie jest Satoshim Nakamoto, wciąż anonimowym wynalazcą kryptowaluty. Tymczasem Craig Wright twierdził, że jest autorem białej księgi z 2008 roku, stanowiącej założycielski tekst bitcoina, opublikowanej właśnie pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Sędzia James Mellor powiedział na zakończenie mów końcowych, że dowody, że Wright nie jest Satoshim, są przytłaczające. - Nie jest autorem białej księgi dotyczącej bitcoina – powiedział sędzia, cytowany przez CNN. - Dr Wright nie jest osobą, która działała pod pseudonimem Satoshi Nakamoto w latach 2008–2011 - dodał.

Czytaj więcej

Twórca bitcoina wreszcie zdemaskowany?

Organizacja COPA, która skierowała sprawę do sądu, ma wśród firm członkowskich Block, firmę płatniczą założyciela Twittera Jacka Dorseya. Po ogłoszeniu wyroku stwierdziła, że orzeczenie jest zwycięstwem dla programistów i całej społeczności open source.

- Przez ponad osiem lat dr Wright i jego zwolennicy kłamali na temat jego tożsamości jako Satoshi Nakamoto i wykorzystywali to kłamstwo do zastraszania programistów w społeczności bitcoina – napisał rzecznik COPA w oświadczeniu. Rzecznik Wrighta powiedział z kolei, że nie jest on obecnie przygotowany na rozmowę o wyroku.

Bezczelne kłamstwa i zastraszanie

COPA oskarżyła Wrighta o wielokrotne fałszowanie dokumentów na poparcie swoich twierdzeń, w tym podczas samego procesu, czemu Wright zaprzeczył podczas składania zeznań.

Prawnik Jonathan Hough reprezentujący COPA powiedział na początku procesu w lutym, że twierdzenie Wrighta było bezczelnym kłamstwem popartym fałszerstwem na skalę przemysłową. Miał choćby wykorzystywać ChatGPT do tworzenia fałszerstw potwierdzających jego tożsamość jako twórcy bitcoina. Nie chodziło tylko o samo potwierdzenie pseudonimu, fałszywy Satoshi Nakamoto skierował do sądu szereg spraw i domagał się odszkodowań za korzystanie z jego dorobku. Szacowane są one na setki milionów dolarów, w tym przeciwko licznym osobom prywatnym.

W swoich końcowych wystąpieniach prawnicy COPA poprosili sędziego o skierowanie sprawy do brytyjskiej prokuratury w celu rozpatrzenia ścigania za przestępstwa krzywoprzysięstwa.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest