ChatGPT zablokowany w Chinach. To już technologiczna wojna na całego

OpenAI, firma stojąca za ChatGPT, blokuje właśnie dostęp użytkownikom z Chin. To element technologicznej wojny między Waszyngtonem a Pekinem, ale ruch lidera w branży AI może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

Publikacja: 09.07.2024 17:14

Chiński prezydent Xi Jinping toczy wojnę w Waszyngtonem o prymat technologiczny

Chiński prezydent Xi Jinping toczy wojnę w Waszyngtonem o prymat technologiczny

Foto: Bloomberg

OpenAI, wiodący gracz w branży generatywnej sztucznej inteligencji (genAI), informuje swoich dotychczasowych klientów z Kraju Środka, o wyłączeniu dostępu do narzędzi AI. „Podejmujemy kroki, by zablokować ruch API z regionów, w których nie obsługujemy dostępu do usług OpenAI” – potwierdza firma kierowana przez Sama Altmana w oświadczeniu przesłanym agencji Bloomberg.

Dlaczego OpenAI blokuje usługę ChatGPT

Skąd ten ruch? Spółka nie podaje, ale media za oceanem wskazują, że to kolejny element batalii między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, która ma z jednej strony prowadzić do ograniczenia chińskich technologii w USA, a z drugiej do odcięcia Pekinu od amerykańskich innowacji. Paradoksalnie taka decyzja Waszyngtonu wcale nie zmniejszy chińskiego potencjału w zakresie tworzenia zaawansowanych systemów AI.

Czytaj więcej

Szefował badaniom nad ChatGPT w OpenAI. Teraz chce zbudować jego „zabójcę”

Chińscy programiści, którzy do tej pory korzystali z ChatGPT, zaczęli pilnie poszukiwać alternatyw dla tego narzędzia. Xiaohu Zhu, założyciel Centrum Bezpiecznej AGI w Szanghaju, stwierdził nawet, że ruch OpenAI „wywołał poważne zaniepokojenie w chińskiej społeczności AI”. Ale rynek nie znosi próżni i już wyrwę powstałą po amerykańskim potentacie starają się „zasypać” lokalne firmy. Ze swoją ofertą genAI wyszły już do użytkowników internetowy gigant Baidu, czy takie przedsiębiorstwa jak SenseTime, czy Zhipu AI. Użytkowników zachęcają do przejścia na swoje platformy nagrodami. Np. Baidu oferuje 50 mln darmowych tokenów (to gwarantuje bezpłatne czasowe użytkowanie chatbota), a mniej znany start-up Zhipu AI daje ich nawet trzy razy więcej. Poza tym operatorzy platform proponują pomocą w dostosowaniu firmowych systemów do narzędzi nowego dostawcy.

Czytaj więcej

Chatbot ChatGPT zyskuje płatne opcje. Ile trzeba zapłacić? Co jest w darmowej wersji?

Konsekwencją decyzji Waszyngtonu może być więc nie spowolnienie rozwoju branży AI w Chinach, ale wręcz jej eksplozja rozwoju. Na tamtejszym rynku działa bowiem przeszło 130 dużych modeli językowych (LLM), a to aż 40 proc. globalnego potencjału w tym zakresie (więcej jest tylko w USA). Serwis Interesting Engineering alarmuje: „Ta blokada ze strony OpenAI może działać jak katalizator chińskiej innowacji AI – bez dostępu do zaawansowanych LLM, jak np. GPT-4, chińskie start-upy rozwiną niezależne technologie”. Blokada GPT-4 uderzy natomiast w samo OpenAI, ograniczając amerykańskiej firmie źródła przychodu.

Kto oferuje sztuczną inteligencję w Chinach

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej dziś Chiny liderują w zakresie patentów na genAI – firmy z tamtego regionu świata zgłaszają ponad sześć razy więcej patentów niż spółki i instytucje amerykańskie. Podmioty z Chin oferują bardzo zaawansowane systemy. Wystarczy wspomnieć o SenseTime – firmie, której najnowszy model SenseNova 5.5 porównywalny jest z GPT-4. Jak wylicza „Guardian” podobnych lokalnych technologii jest więcej: Baidu ma bota Ernie 3.5, wśród start-upów z branży prym wiedzie Baichuan AI, a swoje zaawansowane LLM rozwijają też koncerny Alibaba oraz Tencent.

Co ciekawe, na razie z Chin nie wycofała się spółka joint venture Microsoft Azure (choć Microsoft to główny inwestor w OpenAI).

Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Globalne Interesy
Elon Musk zbuduje miasto w prawicowym Teksasie. Przenosi tu spółki i fabryki
Globalne Interesy
Elon Musk bije kolejne rekordy bogactwa dzięki Tesli i Trumpowi. Ile jest wart?
Globalne Interesy
Polska aplikacja wygrała w prestiżowym konkursie Apple. To muzeum w smartfonie
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10