Reklama
Rozwiń

Sukces misji nowej rakiety Ariane 6. Niezwykły świetlisty krąg widziany z Polski

Media społecznościowe zalała fala zdjęć świetlistego okręgu, jaki pojawił się na niebie nad Polską. Choć trwało to ledwie kilka minut, to ruszyła fala spekulacji o jego pochodzeniu. Autorem pięknego spektaklu była europejska rakieta Ariane 6.

Publikacja: 10.07.2024 14:54

Rakieta Ariane 6 to nadzieja na powrót Europy w kosmos

Rakieta Ariane 6 to nadzieja na powrót Europy w kosmos

Foto: Arianespace

Wyjątkowo widowiskowe zjawisko można było zobaczyć na niebie w nocy z wtorku na środę, co sprowokowało prawdziwą falę publikacji tak zdjęć jak i zapytań o pochodzenie tajemniczego, świetlnego obiektu.

Był to jasnoniebieski świetlisty okrąg z niewielkim źródłem światła pośrodku, co prowokowało pytania o pozaziemskie pochodzenie. Zagadka tajemniczego obiektu została jednak szybko wyjaśniona, o czym napisało choćby wielu blogerów. Przyczyną zjawiska była rakieta Ariane 6 lecąca kilkaset kilometrów nad wybrzeżem, a także nietypowa smuga, będąca efektem problemów technicznych.

Problemy rakiety Ariane 6 dały piękny widok

„Rakieta, która wystartowała z Gujany Francuskiej o 21:00, wykonywała manewry kilkaset kilometrów na północ od polskiego wybrzeża. Podświetlone przez Słońce gazy wylotowe dawały niesamowity efekt" - napisał jeden z obserwatorów. Rakiety nie udało się ustabilizować, przez co nie została zepchnięta do atmosfery, co planowano podczas tego okrążenia.

Czytaj więcej

Inauguracyjny lot giganta w kosmos. Ma polskie oczy

Mimo że podczas lotu doszło do problemów technicznych — co mieliśmy okazję zobaczyć na niebie — i nie wszystkie etapy misji zostały zrealizowane, Europejska Agencja Kosmiczna uznała pierwszy start rakiety Ariane 6 za sukces.

Koszt jednego startu Ariane 6, która ma rywalizować z rakietami falcon 9 SpaceX, szacuje się na około 115 mln euro, a koszt opracowania. Ariane 6 ma długość 63 m przy średnicy 5,4 m. Powstała w dwóch wariantach — wykorzystujących dwa lub cztery boostery rakietowe. W przypadku wariantu z dwoma boosterami jej masa całkowita wynosi 530 ton, natomiast w wariancie z czterema boosterami — 860 ton. Jej opracowanie kosztowało 3,6 mld euro, ale nie obeszło się bez kilkuletniego opóźnienia.

Przestrzeń ładunkową Ariane 6 zaprojektowano tak, by rakieta była wysoce uniwersalna pod względem masy i rozmiaru wynoszonych ładunków. Ma poradzić sobie z satelitami obserwacyjnymi, naukowymi, meteorologicznymi, telekomunikacyjnymi czy nawigacyjnymi.

Jest też polski akcent. Polska firma Scanway wyposażyła rakietę w dwukamerowy zestaw optyczny, który pozwoli na monitorowanie dwóch kluczowych faz lotu: procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu (nastąpi to ok. 3 min. i 39 sek. od startu), a także rejestrację separacji poszczególnych ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi (na wysokości ok. 600 km).

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku