OpenAI zdołała pozyskać kapitał w tej rundzie finansowania m.in. od: koncernu Nvidia, japońskiego SoftBanku, Fidelity Management & Research Co., od MGX, czyli od firmy inwestycyjnej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz od amerykańskiego funduszu Thrive Capital, należącego do Josha Kushnera. Microsoft wpłacił około 750 mln dol., co oznacza, że jego łączne inwestycje w OpenAI sięgnęły 13 mld dol.
Czytaj więcej
OpenAI, twórca ChatGPT, pracuje nad planem zmiany organizacji i sposobu zarządzania, by w końcu zacząć zarabiać. Ze spółki zdecydowało się odejść trzech czołowych menedżerów ds. badań i technologii.
Ta runda finansowania była jedną z największych w historii USA i sprawiła, że rynkowa wycena OpenAI zbliżyła się do kapitalizacji Ubera. OpenAI stała się też jednym z trzech największych start-upów technologicznych pozyskujących finansowanie prywatnie. Pozostałe dwa start-upy z tej grupy to: SpaceX, czyli firma kosmiczna Elona Muska oraz ByteDance, spółka będąca właścicielem TikToka. Jeszcze kilka miesięcy temu OpenAI była wyceniana na 80 mld dol. W 2023 r. jej wartość szacowano na 29 mld dol.
Jakie wyniki finansowe osiąga OpenAI?
OpenAI jak na razie nie wypracowuje zysków. Prognozy analityków wskazują, że jej strata za 2024 r. może wynieść nawet 5 mld dol. Dotychczas opierała ona swoją działalność na modelu non-profit. Jej statut nakazuje pracować nad rozwojem sztucznej inteligencji „dla dobra całej ludzkości”. Spółka ma jednak przejść transformację, mającą pozwolić wypracowywać jej komercyjne zyski. Szczegółów planu tej transformacji jeszcze nie ujawniła. Wyraźnie jednak liczy na to, że ogromna popularność jej produktów pozwoli na osiągnięcie sukcesu rynkowego. Spółka spodziewa się, że jej sprzedaż wzrośnie z prognozowanych 3,7 mld dol. w 2024 r. do 11,7 mld dol. w 2025 r.
Czytaj więcej
Firma OpenAI współpracuje z byłym głównym projektantem w Apple przy tajnym projekcie. Razem mają stworzyć przełomowy sprzęt oparty na sztucznej inteligencji.