Na razie nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Ale to się może wkrótce zmienić. Pod kierownictwem prof. dr hab. n med. Iwony Stelmach naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi realizują bardzo ważny projekt, którego celem jest ocena, jaki wpływ na rozwój astmy oskrzelowej i nowych uczuleń u dzieci w wieku szkolnym ma styl życia matek w czasie ciąży oraz już po porodzie. Wyniki badania pozwolą na opracowanie skutecznych metod profilaktyki astmy i alergii u młodych Polaków.
Prace są kontynuacją badania kohortowego przeprowadzonego wcześniej wspólnie z Instytutem Medycyny Pracy. – W tamtym przedsięwzięciu wzięło udział 1500 ciężarnych kobiet. Badaliśmy u nich ekspozycję na różne czynniki środowiskowe i ocenialiśmy, jak wpływają one na rozwój chorób alergicznych u dzieci w pierwszym i drugim roku życia – tłumaczy prof. Iwona Stelmach, kierownik Oddziału Klinicznego Interny Dziecięcej i Alergologii w Ośrodku Pediatrycznym im. J. Korczaka w Łodzi. Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych.
Obecny projekt zakłada zbadanie 900 dzieci. Dane zawarte w ankietach i wyniki analizy materiału biologicznego posłużą do przeprowadzenia nowych analiz u dzieci w 9. i 12. roku życia. Jak przebiegają prace?
Badania potrwają trzy lata. Biorą w nich udział pacjenci z kohorty, którzy skończyli 9 lat. Wśród 400 dzieci z Łodzi i Legnicy lekarze przeprowadzają dokładne badanie lekarskie oraz pobierają materiał biologiczny – mocz, krew, ale też na przykład kurz domowy, w którym badają występowanie alergenów pleśni, roztoczy, psa lub kota.
Z kolei informacje na temat zdrowia i warunków życia grupy pół tysiąca 9-latków z ośmiu innych regionów dotrą do naukowców w postaci wywiadów kwestionariuszowych. Wywiad obejmie dane demograficzne, dotyczące przebytych chorób, objawów alergii i astmy u dziecka.