Zhakują mózg dla okupu

W nieodległej przyszłości cyberprzestępcy będą mogli wykorzystywać implanty pamięci do szpiegowania, kradzieży oraz zmieniania i kontrolowania wspomnień.

Publikacja: 18.11.2018 16:41

Kadr z głośnego filmu Incepcja

Kadr z głośnego filmu Incepcja

Foto: Kadr z głośnego filmu Incepcja

Brzmi jak scenariusz filmu science fiction, ale wizja, którą do tej pory znaliśmy z takich filmów, jak „Incepcja” z Leonardo DiCaprio czy „Anon” z Clive’em Owenem, staje się realna. Już teraz istnieje technologia w postaci urządzeń do głębokiej stymulacji mózgu. Naukowcy badają powstawanie wspomnień w mózgu oraz sposoby pozwalające na ich przywracanie lub modyfikowanie przy użyciu implantów wszczepianych do ciała.

Takie generatory IPG (z ang. implantable pulse generators) wysyłają impulsy elektryczne do określonych obszarów w mózgu w celu leczenia choroby Parkinsona, ciężkich depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. – Implanty pamięci to realna i ekscytująca perspektywa, oferująca znaczne korzyści zdrowotne – mówi Laurie Pycroft, badaczka z University of Oxford Functional Neurosurgery Group.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

IT
Uwaga na gumowe uszy big techów. Smartfon podsłuchuje rozmowy i podrzuca reklamę
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
IT
Rosja zakłóci wybory prezydenckie w Polsce? Ma nową broń
IT
Jest potwierdzenie potężnego ataku hakerskiego na polską firmę. Czy dane są bezpieczne?
IT
Polska objęta restrykcjami. USA ograniczą eksport najnowszych chipów
IT
Powrót bonanzy informatyków? Tyle mogą zarobić pracownicy IT