Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali nową architekturę procesora zdolną do samoszyfrowania. Konstrukcja, która ma odpierać wszelkie ataki hakerskie, powstała w ramach – wspieranego przez DARPA – projektu Morpheus.
Eksperci twierdzą, że obecny model sprzętowego zabezpieczenia chipów staje się przestarzały. – Chip Morpheus blokuje potencjalne ataki, szyfrując własny kod oraz dane, losowo tasując klucze szyfrowania 20 razy na sekundę. To niewyobrażalnie szybciej, niż reagować mógłby na to człowiek haker i tysiące razy szybciej od najwydajniejszych sprzętowych technik hakerskich – wskazuje prof. Todd Austin, jeden ze współtwórców tego rozwiązania.
CZYTAJ TAKŻE: Smartfony na celowniku hakerów
Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe, zaznacza, że procesor to wciąż prototyp. – Ale jego twórcy twierdzą, że już skutecznie broni się przed każdym znanym wariantem ataku – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy złamali WhatsAppa. Który rząd za tym stoi?
Technologia ma być wykorzystywana praktycznie przez dowolne urządzenie – od laptopów przez smartfony po internet rzeczy.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.