Rozwiązanie polskiej firmy specjalizującej się w przechowywaniu danych w chmurze pomoże niemieckiej agencji kosmicznej.
Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w ramach działalności niemieckiej agencji kosmicznej zleciło kontynuację rozwoju krajowej platformy CODE-DE, udostępniającej dane z obserwacji Ziemi. Realizacją projektu zajmie się CloudFerro, polska firma zajmująca się chmurą obliczeniową. Pomoże jej podwykonawca Erteco Technologies.
CZYTAJ TAKŻE: W 2020 roku państwo przeniesie się do chmury
– Jesteśmy dumni z rozpoczęcia współpracy z niemieckim odpowiednikiem NASA. CODE-DE będzie naszą piątą wielkoskalową platformą. W ramach tego projektu utworzymy w Niemczech kolejny hub służący do przechowywania danych projektu – mówi Maciej Krzyżanowski, prezes zarządu CloudFerro.
CloudFerro jest dostawcą infrastruktury chmurowej jako usługi. Spółka specjalizuje się w platformach do przechowywania, przetwarzania i rozpowszechniania dużych ilości danych. Firma zapewnia usługi przetwarzania w chmurze m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dla platformy CREODIAS i Europejskiemu Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) dla platformy hybrydowej Climate Data Store. Umowa na realizację i rozwój platformy to kolejny duży kontrakt firmy, wart ponad 5 mln euro, jaki udało jej się pozyskać na europejskim rynku.
CZYTAJ TAKŻE: FBI w polskiej chmurze. Tajemnice polskich firm zagrożone?
Platforma CODE-DE umożliwia użytkownikom dostęp do danych satelitarnych i innych informacji dostarczonych przez ESA i Komisję Europejską w ramach projektu Copernicus. To także środowisko pracy do przechowywania prywatnych danych i ich zintegrowanego przetwarzania. Pozwala na publikację i ponowne wykorzystanie wygenerowanych produktów jako usług sieciowych.
Od 2017 roku jest obsługiwana przez centrum danych teledetekcyjnych niemieckiego centrum lotniczego. Nowa wersja CODE-DE będzie działać od 1 kwietnia 2020 roku. Umowa z CloudFerro została podpisana do końca 2022 roku, z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata.
CZYTAJ TAKŻE: Chmura rośnie jak szalona. Kto się liczy?
– Przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych jest najszybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu kosmicznego i dla MSP generuje nowe możliwości – ocenia Alek Cesarz, kierownik biura projektów.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.