FBI prosi o pomoc w odblokowaniu smartfonów terrorysty. Apple odmawia

Gigant technologiczny odmawia współpracy w celu odblokowania telefonów sprawcy strzelaniny na Florydzie, której zginęło lub zostało rannych 11 osób. Prokurator generalny apeluje o pomoc firm w takich sytuacjach.

Publikacja: 15.01.2020 12:14

FBI prosi o pomoc w odblokowaniu smartfonów terrorysty. Apple odmawia

Foto: AFP PHOTO / US NAVY / PATRICK NICHOLS

W swoim oświadczeniu prokurator generalny William Barr informuje, że jego zdaniem Apple nie udzielił odpowiedniej pomocy w celu odblokowania iPhone’ów, należących do napastnika w strzelaninie, która miała miejsce w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA na Florydzie. W ataku rannych zostało osiem osób, w tym dwóch policjantów, a trzy osoby zginęły. Sprawcą ataku miał być kadet pochodzący z Arabii Saudyjskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Airbnb po strzelaninie kończy z „party houses”

Mimo, że FBI otrzymało odpowiednie zezwolenie sądu na przeszukanie dwóch telefonów, nie udało się ich odblokować, gdyż oba telefony zaprojektowane tak, aby praktycznie niemożliwe było odblokowanie ich bez hasła.

Prokurator podkreśla, że ta sytuacja doskonale obrazuje, dlaczego śledczy powinni mieć dostęp do dowodów cyfrowych po uzyskaniu odpowiedniego orzeczenia sądu. Wezwał tym samym Apple i inne firmy technologiczne do pomocy w znalezieniu rozwiązania, które pozwoli lepiej chronić życie ludzi i umożliwi w przyszłości zapobieganie takim tragediom.

Z kolei firma Apple przekonuje, że odpowiedziała na prośbę „szybko i w odpowiedni sposób”. Kluczowe informacje zostały przekazane do biur FBI w Jacksonville, Pensacola i Nowym Jorku. Dodatkowo firma zapewniła, że nie posiada żądnych dodatkowych informacji, które mogłyby pomóc w śledztwie.

CZYTAJ TAKŻE: Czas inteligentnych pistoletów. W Ameryce to rewolucja

To kolejny raz, kiedy władze spierają się z Apple w podobnej sprawie. W 2016 roku Apple odmówiło władzom stanu Kalifornia pomocy w odblokowaniu telefonu należącego do do jednego ze sprawców ataku terrorystycznego w San Bernardino, w której zginęło 14 osób. Władze chciały, aby firma udostępniła FBI narzędzia, które mogłyby posłużyć do odblokowania flagowca. Apple odrzuciło prośby, więc FBI musiało zapłacić 1,34 mln dolarów, aby uzyskać dane ze telefonu terrorysty za pomocą wyspecjalizowanej firmy. Również inne firmy z branży tech poparły wówczas Apple, deklarując, że że ochrona danych i prywatności użytkowników jest ich priorytetem.

IT
IT
Powrót bonanzy informatyków? Tyle mogą zarobić pracownicy IT
IT
Jest skuteczny sposób na zagłuszanie sygnału GPS przez Rosję. Podejrzano wieloryby
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości