Polska cyberniebezpieczna. Druzgocący dla nas ranking

Nasz kraj znalazł się dopiero na 26. miejscu w Europie i 51. na świecie pod względem cyberbezpieczeństwa – wynika z najnowszego rankingu firmy Check Point.

Publikacja: 17.06.2020 19:03

Polska cyberniebezpieczna. Druzgocący dla nas ranking

Foto: Adobe Stock

Dane nie pozostawiają złudzeń – poziom bezpieczeństwa cybernetycznego nad Wisłą mocno osłabł. Tylko w maju br. polskie przedsiębiorstwa były atakowane średnio ponad 300 razy dziennie. Stąd tak niska pozycja naszego kraju w rankingu.

CZYTAJ TAKŻE: Sponsorowani przez państwa hakerzy atakują ośrodki badające Covid-19

Tzw. indeks zagrożenia w Polsce eksperci określili na poziomie 42,7 pkt (im niższy, tym bezpieczniej). Wypadliśmy więc znacznie gorzej niż globalny i europejski lider – odpowiednio Japonia (23,6) i Finlandia (24,4), ale również słabiej od Węgier (40,2), Ukrainy (33,9) czy Czech (36,6). Okazaliśmy się lepsi natomiast od Chin (47,2), Litwy (65,3) czy zamykającego ranking Kataru (100). – Chociaż spadła liczba ataków związanych z tematyką Covid-19, w maju odnotowaliśmy 16-proc. wzrost ogólnej liczby cyberataków, w porównaniu z marcem i kwietniem. Organizacje muszą więc zachować czujność, stosując określone narzędzia i techniki, zwłaszcza przy masowej pracy zdalnej, co starają się wykorzystywać przestępcy – ostrzega Maya Horowitz, dyrektor ds. zagrożeń w Check Point.

""

cyfrowa.rp.pl

Polskę w ostatnich tygodniach szczególnie mocno gnębił groźny trojan bankowy Dridex. Stał się najczęściej wykorzystywanym przez hakerów narzędziem na całym świecie, gdzie w sumie zainfekował 3 proc. firm. Jednak to w Polsce pobił rekord, atakując aż 15 proc. przedsiębiorstw. Skuteczność tego złośliwego oprogramowania była więc czterokrotnie wyższa niż średnia globalna.

Ale Dridex, który atakuje Windowsa i wykrada dane uwierzytelniające oraz osobowe w celu potencjalnego uzyskania dostępu do istotnych informacji finansowych, nie był jedynym zmartwieniem. W piątce najpopularniejszych wirusów znalazły się też trojany AgentTesla i Ursnif. – To pokazuje, że cyberprzestępcy koncentrują się na wykorzystaniu oprogramowania, które umożliwia im zarabianie na poufnych danych, w tym danych uwierzytelniających ofiarę – tłumaczy Horowitz.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy wykorzystują epidemię, by wyłudzić dane. Skok aktywności

Badacze Check Pointu twierdzą, że w Polsce aż dziewięć na dziesięć przypadków rozprzestrzeniania się szkodliwych plików dokonywanych jest za pomocą poczty elektronicznej. Ale luk, przez które mogą dostać się hakerzy, jest wiele. Zagrożone są zwłaszcza przedsiębiorstwa, które podłączyły wiele maszyn do internetu. Świadczyć może o tym wykryta właśnie luka, którą nazwano „CallStranger”. – To usterka protokołu Universal Plug and Play (UPnP), który służy do komunikacji pomiędzy komputerami oraz urządzeniami sieciowymi. Obawiam się, że może istnieć przez długie lata. Producenci po pewnym czasie przestają wspierać urządzenia i nie wydają uaktualnień, a w rezultacie wielu użytkowników nie dokonuje aktualizacji i ich sprzęt staje się podatny na ataki – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken.

Z najnowszego badania Aruba Cloud wynika, że Polacy najbardziej obawiają się, iż ich dane dostaną się w niepowołane ręce – tak mówi 42 proc. ankietowanych. 36 proc. przyznaje, że problemem jest złośliwe oprogramowanie. Z kolei ostatnie analizy Fortinetu i Forrester Research wskazują, że aż 80 proc. przedsiębiorstw w ciągu minionych dwóch lat doświadczyło incydentu związanego z bezpieczeństwem tzw. technologii operacyjnych (chodzi np. o różnego rodzaju czujniki wspomagające procesy produkcyjne w fabrykach).

IT

Dane nie pozostawiają złudzeń – poziom bezpieczeństwa cybernetycznego nad Wisłą mocno osłabł. Tylko w maju br. polskie przedsiębiorstwa były atakowane średnio ponad 300 razy dziennie. Stąd tak niska pozycja naszego kraju w rankingu.

CZYTAJ TAKŻE: Sponsorowani przez państwa hakerzy atakują ośrodki badające Covid-19

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Dassault Systèmes prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 na żywo razem z Bosch Rexroth Polska
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość