Polska aplikacja antykoronawirusowa będzie działać za granicą

Bloomberg

Rodzima aplikacja powiadamiająca o potencjalnym kontakcie użytkownika z osobą zakażoną koronawirusem, będzie współdziałała z innymi tego typu systemami w Unii Europejskiej.

ProteGo Safe ma być bowiem zintegrowane z krajowymi apkami wdrażanymi na naszym kontynencie. Kraje UE uzgodniły właśnie wspólne standardy techniczne takich aplikacji. W efekcie – jak informuje resort cyfryzacji – jeśli za granicą będziemy mieli kontakt z osobą chorą na COVID-19, polska aplikacja wyśle nam odpowiednie powiadomienie.

CZYTAJ TAKŻE: Do walki z pandemią rząd rzuca nową broń

Obecnie większość państw UE pracuje nad własnymi aplikacjami pomagającymi w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Część z nich, w tym Polska, udostępniła już swoim obywatelom odpowiednie rozwiązania. Komisja Europejska pracuje nad współdziałaniem (czyli interoperacyjnością) oficjalnych, krajowych aplikacji. Jest już pierwsze porozumienie – kraje członkowskie UE, współpracujące z Komisją Europejską w ramach sieci eHealth Network, uzgodniły zestaw specyfikacji technicznych, który ma zapewnić bezpieczną wymianę informacji między krajowymi aplikacjami.

Osiągnięte porozumienie zakłada, że powstanie jednolity interfejs (ang. federation gateway service) pozwalający każdemu z państw w bezpieczny sposób wymieniać się anonimowymi identyfikatorami urządzeń osób, które wyraziły zgodę na powiadomienie napotkanych osób o podwyższonym ryzyku zakażenia. – Nie powstanie jedna europejska aplikacja. Krajowe systemy będą ze sobą kompatybilne, czyli będą współpracować, ale wciąż będą oparte na aplikacjach państw członkowskich – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wciąż nikt nie będzie w stanie zidentyfikować żadnego użytkownika ProteGO Safe, ani jego kraju pochodzenia. Informacje o tym, jakie urządzenia spotkaliśmy pozostaną w naszych telefonach i to się nie zmieni. Naszym celem jest, aby ProteGO Safe była w gronie pierwszych aplikacji w pełni interoperacyjnych z aplikacjami innych państw – dodaje szef MC.

ProteGo Safe wykorzystuje rozwiązania firm Google i Apple. Jest bezpłatna i dobrowolna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Młode, innowacyjne firmy mają w Polsce pod górkę

Aż 46 proc. założycieli startupów w naszym kraju trafia na bariery podczas tworzenia biznesu ...

Instagram ma pomysł na walkę z dręczeniem w sieci

Popularny Instagram będzie pytał użytkowników, czy na pewno chcą wysłać komentarz. Cyberbullying jest jednym ...

Roboty-kamikadze oczyszczą orbitę z kosmicznych śmieci

Samoniszczący się robot ma posprzątać ziemską orbitę z kosmicznych ilości złomu i śmieci krążących ...

Rzecz o Innowacjach: Start do pracy z AKE

„Nowa szansa, lepsze jutro”, „Nowe horyzonty” czy „Ścieżka sukcesu” – te optymistycznie brzmiące hasła ...

Nowy wirus żąda ponad 100 tys. dol. okupu. Przybył z Iranu

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, szyfrujące dane i wymuszające od ofiar ataku okup, coraz mocniej ...

Powstał dom z plastikowych butelek. Jest odporny na huragany

Dość już tego betonu. Firma JD Composites w tym tygodniu zaprezentowała swój pierwszy dom ...