Polska aplikacja antykoronawirusowa będzie działać za granicą

Bloomberg

Rodzima aplikacja powiadamiająca o potencjalnym kontakcie użytkownika z osobą zakażoną koronawirusem, będzie współdziałała z innymi tego typu systemami w Unii Europejskiej.

ProteGo Safe ma być bowiem zintegrowane z krajowymi apkami wdrażanymi na naszym kontynencie. Kraje UE uzgodniły właśnie wspólne standardy techniczne takich aplikacji. W efekcie – jak informuje resort cyfryzacji – jeśli za granicą będziemy mieli kontakt z osobą chorą na COVID-19, polska aplikacja wyśle nam odpowiednie powiadomienie.

CZYTAJ TAKŻE: Do walki z pandemią rząd rzuca nową broń

Obecnie większość państw UE pracuje nad własnymi aplikacjami pomagającymi w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Część z nich, w tym Polska, udostępniła już swoim obywatelom odpowiednie rozwiązania. Komisja Europejska pracuje nad współdziałaniem (czyli interoperacyjnością) oficjalnych, krajowych aplikacji. Jest już pierwsze porozumienie – kraje członkowskie UE, współpracujące z Komisją Europejską w ramach sieci eHealth Network, uzgodniły zestaw specyfikacji technicznych, który ma zapewnić bezpieczną wymianę informacji między krajowymi aplikacjami.

Osiągnięte porozumienie zakłada, że powstanie jednolity interfejs (ang. federation gateway service) pozwalający każdemu z państw w bezpieczny sposób wymieniać się anonimowymi identyfikatorami urządzeń osób, które wyraziły zgodę na powiadomienie napotkanych osób o podwyższonym ryzyku zakażenia. – Nie powstanie jedna europejska aplikacja. Krajowe systemy będą ze sobą kompatybilne, czyli będą współpracować, ale wciąż będą oparte na aplikacjach państw członkowskich – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wciąż nikt nie będzie w stanie zidentyfikować żadnego użytkownika ProteGO Safe, ani jego kraju pochodzenia. Informacje o tym, jakie urządzenia spotkaliśmy pozostaną w naszych telefonach i to się nie zmieni. Naszym celem jest, aby ProteGO Safe była w gronie pierwszych aplikacji w pełni interoperacyjnych z aplikacjami innych państw – dodaje szef MC.

ProteGo Safe wykorzystuje rozwiązania firm Google i Apple. Jest bezpłatna i dobrowolna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Transformersi będą pracować pod wodą

Firma Houston Mechatronics (HMI) stworzyła łódź podwodną, która potrafi zmieniać się w humanoidalnego robota ...

Adam Małysz negocjuje z producentem gier

Road Studio podpisało list intencyjny ze znanym polskim skoczkiem narciarskim. Będzie doradzał spółce jako ...

Roboty prowadzą hotel. Nie zagadniesz barmana czy pokojówki

Niedaleko centrali chińskiej grupy Alibaba działa hotel FlyZoo. Wciąż pracują w nim ludzie, ale ...

Domena .org przejęta za miliard dolarów. Podwyżki i cios w piratów

Internet Society, organizacja zarządzająca PIR (Public Interest Registry), czyli rejestrem domen .org, zdecydowała się ...

Věra Jourová: Big Tech-y wpływają na naszą debatę i kontrolują ją

Nadszedł czas, aby zaprowadzić porządek w cyfrowym wydaniu demokracji. Fakty należą do wszystkich, opinie ...

Amerykanie mają radykalny pomysł na uzależnienie od narkotyków

Implant mózgowy ma pomóc w pozbyciu się uzależnienia od narkotyków. Pionierską operację przeprowadzili naukowcy ...