RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 02.01.2025 20:55 Publikacja: 02.11.2018 12:39
Foto: Daniel Acker/Bloomberg
Małe i średnie firmy stają się coraz bardziej atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców – zarówno bezpośrednim, ale także jako punkt wyjścia dla większych ataków. Eksperci podkreślają, że stawia to przedsiębiorstwa pod ogromną presją, szczególnie jeżeli chodzi o aktualność narzędzi i praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa. Niestety małe firmy dysponują ograniczonym personelem o właściwych kwalifikacjach.
Raport wskazuje, że ponad połowa średnich firm doświadczyła naruszenia bezpieczeństwa (przebadano 1815 przedstawicieli sektora MŚP z 26 krajów). Często działania te miały długotrwale negatywny wpływ finansowy, co skutkowało utratą dochodu, klientów, szans na rozwój biznesu i dodatkowymi kosztami napraw. Analizy wskazują, że małe i średnie firmy notują ok. 5 tys. alertów związanych z cyberbezpieczeństwem dziennie. Najczęściej występujące typy ataków to te kierowane na pracowników firm, np. phishing (79 proc.) oraz zaawansowane trwałe zagrożenia – ataki typu Advanced Persistent Threat (77 proc.), ransomware (77 proc.), czy DDoS (75 proc.).
Dobrze zaprojektowana infrastruktura IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Klient, kupując w internecie, często pozostaje bezbronny. Tylko 22 proc. Polaków zna swoje prawa konsumenckie.
Mapy Google będą pokazywać raporty o zdarzeniach drogowych nie tylko od użytkowników tej aplikacji, ale również od osób korzystających z Waze. Dzięki temu użytkownicy map mają być lepiej poinformowani o tym, co dzieje się na drodze. Również jeśli chodzi np. o obecność kontroli drogowych.
Nie tylko chiński sprzęt telekomunikacyjny, drony czy kamery budzą obawy w USA. Dźwigi z Chin działają już w 80 proc. amerykańskich portów, a według Straży Przybrzeżnej pozwalają na zdalną kontrolę i przekazywanie cennych informacji.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
W nowej rzeczywistości związanej z ekspansją AI i cyfryzacją muszą się odnaleźć i konsumenci, i firmy. Poświęcona temu będzie konferencja „Konsument w świecie nowych cyfrowych możliwości”.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Czterech na dziesięciu pracodawców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zaczyna rok 2025 z planem zwiększenia liczby pracowników. Szansą na kolejne etaty będą też nowe inwestycje.
Rok 2025 powinien być spokojniejszy dla samorządów niż mijający. Wybory samorządowe, które odbyły się w tym roku, zawsze oznaczają w gminach swoistą sytuację nadzwyczajną związaną z nowym demokratycznym cyklem, który w wielu samorządach oznacza zmianę władz, polityki i filozofii rządzenia.
Rok 2024 pod względem skali niebezpieczeństw cybernetycznych był rekordowy, ale aktywność hakerów będzie tylko rosła. Wydatki firm w Polsce na cyfrową ochronę skoczyły do 2,7 mld zł, mimo to tylko co piąty polski internauta wie, jak radzić sobie w razie ataku.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przygotowuje się do uruchomienia nowego projektu grantowego o nazwie "Dig.IT. Transformacja cyfrowa". Co z terminem naboru?
Dobrze zaprojektowana infrastruktura IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Linie lotnicze Japan Airlines (JAL) poinformowały, że padły ofiarą cyberataku, który spowodował opóźnienia niektórych lotów krajowych i międzynarodowych. Po kilku godzinach udało się przywrócić normalne działanie wszystkich systemów linii lotniczej.
Nadchodzi era wszechobecnej inteligencji – autonomicznych agentów AI oraz robotów. Optymiści widzą szanse na rozwój, a pesymiści epokowe ryzyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas