Brak wiedzy najczęstszą przyczyną obaw firm przed chmurą

Odsetek polskich przedsiębiorstw korzystających z usług chmurowych wzrósł w zeszłym roku o 6 pkt proc. w segmencie dużych firm i o ponad 4 pkt proc. w średnich.

Publikacja: 13.11.2018 14:13

Brak wiedzy najczęstszą przyczyną obaw firm przed chmurą

Foto: Adobe Stock

Najczęstszą przyczyną niekorzystania z usług oferowanych w chmurze obliczeniowej jest niewystarczający poziom wiedzy. Na ten rodzaj trudności najczęściej wskazywały podmioty małe, a najrzadziej duże – wynika z najnowszego raportu PARP. Natomiast dla dużych firm największym problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa danych.

Co można doradzić firmom, które mają obawy przed chmurą? – Wielu respondentów naszego badania uważa, że chmura może pomóc w uszczelnieniu niektórych luk w ich zabezpieczeniach. Wskazują również, że technologia ta rozwiązuje kwestie niedostatków infrastruktury oraz problemów z brakiem wykwalifikowanych pracowników – komentuje Łukasz Bromirski, dyrektor ds. technologii Cisco Poland. Dodaje, że najczęstszą przyczyną przenoszenia przez średnie firmy obsługi sieci do chmury jest przekonanie, że zapewnia ona większe bezpieczeństwo danych (68 proc.). Kolejno respondenci wymienili brak dostatecznej liczby pracowników wewnętrznego działu IT oraz skalowalność (obie odpowiedzi zebrały po 49 proc. wskazań).

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

IT
Zaskakujące przyspieszenie. Polacy odrabiają cyfrowe zapóźnienie
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
IT
Koniec kolejek w urzędach i nowe możliwości. Polacy mają zyskać totalny dostęp online
IT
Cyberbezpieczeństwo i dyrektywa NIS 2. Jest wspólny apel branży cyfrowej
IT
Telegram padł w Rosji. Ucierpiały główne miasta
IT
Zamrożona sztuka. Polskie dzieła trafiają do Światowego Archiwum Arktycznego