Reklama
Rozwiń

Producenci gier walczą o ulgę IP Box. CD Projekt już ją dostał

Największy polski producent gier może skorzystać z ulgi IP Box – uznał fiskus. Na taką decyzję liczą też inne firmy z sektora nowych technologii.

Publikacja: 27.01.2020 17:39

Producenci gier walczą o ulgę IP Box. CD Projekt już ją dostał

Foto: Bloomberg

Od 2-proc. spadku rozpoczął ten tydzień wskaźnik sektorowy WIG.Games, wpisując się w mocną przecenę obserwowaną w poniedziałek na giełdzie. Indeks branżowy w dół ciągnęła spółka, która najwięcej w nim waży: CD Projekt. Jego notowaniom nie pomogła informacja o otrzymaniu pozytywnej interpretacji w sprawie stosowania ulgi IP Box. Według analityków informacja ta była przez rynek oczekiwana i obecna cena akcji ją już uwzględnia.

Decyzja fiskusa daje CD Projektowi pewność, że jego dochody z komercjalizacji autorskich praw do produkowanych gier komputerowych mogą podlegać preferencyjnemu opodatkowaniu 5-proc. stawką, a nie tradycyjną 19-proc. W praktyce stawka ta będzie zależeć również od innych czynników i poszczególni eksperci zakładają ją w różnej wysokości.

CZYTAJ TAKŻE: Panika na akcjach CD Projektu. Wyparowało 2,5 mld zł

– Przy konserwatywnie założonej 13-proc. efektywnej stopie podatkowej wpływ ulgi na wycenę szacujemy na poziomie około 10 zł na akcję (czyli około 3 proc. jej wartości – red.) – mówi Tomasz Rodak, ekspert z DM BOŚ.

Z ulgi IP Box skorzystać zamierzają również tacy producenci gier jak Ten Square Games, 11 bit studios czy technologiczna firma LiveChat.

Na razie brak jest informacji na temat tego, jak dokładnie CD Projekt zastosuje ulgę. Firma podkreśla, że związane jest to z innymi wnioskami, które złożyła do Krajowej Informacji Skarbowej i na których rozstrzygnięcie nadal czeka.

Wiele wskazuje, że wyniki CD Projektu za 2019 r. będą bardzo dobre, mimo że w tym okresie spółka nie wypuściła na rynek nowej gry. Nadal jednak zarabia sporo na „Wiedźminie”, a w szczególności na trzeciej części. W końcówce grudnia gra – mimo iż jej premiera odbyła się pięć lat temu – wskoczyła na pierwsze miejsce listy bestsellerów na Steamie. Był to skutek wzrostu zainteresowania grą, po tym jak 20 grudnia zadebiutował serial „Wiedźmin” Netflixa. Zbiera mieszane opinie, ale cieszy się dużą popularnością, co nakręca sprzedaż gry.

Jeśli chodzi o zyski, dla CD Projektu przełomowy będzie jednak 2020 r. w związku ze zbliżającą się premierą „Cyberpunka”. Miał zadebiutować 16 kwietnia, ale kilkanaście dni temu premierę przełożono na 17 września. Zdaniem niektórych analityków nie zmieni to tegorocznego potencjału sprzedażowego gry i przełoży się na grubo ponad miliard złotych zysku w 2020 r.

CZYTAJ TAKŻE: Ulga IP Box ze znakiem zapytania

Przy okazji przełożenia premiery studio potwierdziło, że drugim, dużym tytułem, nad którym pracuje, nie jest nowa gra, ale tryb wieloosobowy „Cyberpunka”. Krajowi analitycy się tego spodziewali, ale nie wykluczają, że ta informacja mogła niektórych inwestorów zagranicznych rozczarować bardziej niż samo opóźnienie gry. DM BOŚ zwraca również uwagę, że na 4 września jest przewidywana premiera konkurencyjnej gry: „Marvel’s Avengers”. Pierwotnie planowano ją na 15 maja, ale również została przełożona.

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku