Reklama
Rozwiń

Powstanie antywirusowy gigant? Avast chce fuzji z Nortonem

Być może niedługo wybór wśród producentów programów antywirusowych będzie mniejszy. Dwaj giganci mogą się połączyć.

Publikacja: 15.07.2021 12:53

Powstanie antywirusowy gigant? Avast chce fuzji z Nortonem

Foto: Adobe Stock

„Rada dyrektorów Avastu potwierdza, że jest w trakcie zaawansowanych rozmów o fuzji z NortonLifeLock” – taki komunikat wystosował dziś rano zarząd jednej z największych firm specjalizujących się w programach antywirusowych chroniących urządzenia elektroniczne łączące się z internetem.

W taki sposób czeski Avast, któremu szefuje obecnie Ondrej Vlcek, zareagował na prasowe spekulacje. Na razie nie ma jeszcze odpowiedzi drugiej strony ewentualnej transakcji, czyli Nortonu.

CZYTAJ TAKŻE: Irańscy hakerzy udawali brytyjskich naukowców

Jak zastrzegli przedstawiciele Avastu, nie ma pewności, czy do fuzji dojdzie, ani też nie wyznaczono terminu na dojście do porozumienia. Według „The Wall Street Journal”, rozmowy mają być zaawansowane i zakończyć się w tym miesiącu. Avast podał oficjalnie, że zgodnie Kodeks Przejęć i Fuzji teraz Norton powinien określić swoje intencje do 1 sierpnia. Termin ten może zostać przy tym wydłużony.

Avast został założony w 1998 r. przez Czechów: Pavla Baudisa i Eduarda Kucerę. Nadal ma siedzibę w Pradze, ale biura także w Dolinie Krzemowej i Londynie. To jeden z najbardziej znanych dostawców programów antywirusowych. Jak podaje, ma na świecie ponad 435 mln klientów, a jego oprogramowanie odpiera miesięcznie ponad 1,5 mld ataków hakerskich. W ub.r. firma miała blisko 900 mln dol. przychodu, a na giełdzie w Londynie wyceniony jest na 6 mld funtów (około 8,3 mld dol.).

CZYTAJ TAKŻE: Najpotężniejsza grupa hakerów REvil rozbita? Wiele na to wskazuje

Z kolei NortonLifeLock to firma amerykańska, notowana na Nasdaq. Jak podaje ma 80 mln członków i subskrybentów. Pod względem kapitalizacji giełdowej jest dwa razy większy niż Avast. Obecnie wynosi ona około 15,6 mld dol. W ubiegłym roku kupił europejską firmę zajmującą się bezpieczeństwem urządzeń – Avirę. Zapłacił 360 mln dol.

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku