Dzięki wbudowanemu chipowi właściciel e-dowodu będzie mógł komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwi logowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów czy korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.
To kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego jeszcze w 2008 r. Resort cyfryzacji przekonuje teraz, że jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane zabezpieczenia mają uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.
CZYTAJ TAKŻE: Wojna z hakerami nigdy się nie skończy, ale poddać się nie można
To jednak nie znaczy, że ryzyko nie istnieje. Eksperci ChronPESEL.pl uważają, że technologie wykorzystane do stworzenia nowego dokumentu mogą zwiększyć ryzyko utraty danych. Podkreślają, że teraz mamy wielu dostawców poszczególnych aplikacji służących do łączenia się z e-dowodem. Weryfikacja ich bezpieczeństwa i wypełnianie ewentualnych luk będzie więc dość czasochłonnym procesem. Pytanie, czy w momencie wdrożenia e-dowodu poziom jego zabezpieczeń jest wystarczający.
E-dowód umożliwi logowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów czy korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach