W tym roku hakerzy zastosują nowe chwyty. Pomaga im AI

Liczba ataków rośnie i są bardziej wyrafinowane. Cyberprzestępcy uderzają za pośrednictwem poczty e-mail, SMS-ów i fałszywych stron internetowych.

Publikacja: 12.01.2020 12:41

W tym roku hakerzy zastosują nowe chwyty. Pomaga im AI

Foto: 123RF

Metody prowadzenia cyberataków stały się w ostatnich latach bardziej wyrafinowane, przez co wzrosła ich skuteczność i szybkość. Przestępcy coraz mocniej interesują się m.in. sztuczną inteligencją – przestrzega firma Fortinet.

Trendy pod lupą

Wśród konkretnych zagrożeń, z którymi będziemy mieli do czynienia w 2020 r., eksperci wymieniają kradzieże dokonywane przez fałszywe strony i bramki płatności internetowych.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft uderzył w hakerów z Korei Północnej

– Narzędzia służące do tworzenia fałszywych stron płatności są zaawansowane technicznie i uniwersalne. Oszuści mogą je pozyskać za opłatą i niemal dowolnie wykorzystywać. Dlatego takie ataki mogą mieć z punktu widzenia użytkownika różny scenariusz: czasem jest to korzystna oferta zakupu markowego towaru, a czasem darmowy upominek, za którego przesłanie trzeba zapłacić niewielką kwotę – mówi Przemysław Jaroszewski, kierownik działu CERT Polska w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Dodaje, że ostatnio pojawiły się na przykład próby nakłonienia do zalogowania się na fałszywą stronę płatności za pomocą SMS-a z wezwaniem do dopłaty do ostatniej faktury za usługi. NASK uczula i edukuje internautów, aby nie reagowali pośpiesznie i weryfikowali takie oferty.

""

cyfrowa.rp.pl

Przestępcy wykorzystują różnorodne chwyty i stale doskonalą swoje metody. Nie wszyscy internauci są w stanie odpowiednio szybko dowiedzieć się o danym typie zagrożenia. Ponadto techniczne sprawdzenie autentyczności np. strony do przelewów internetowych jest dla przeciętnego użytkownika trudne.

Drugi trend, który prawdopodobnie się nasili, jest związany z użyciem ransomware, czyli oprogramowania blokującego dane w celu wymuszenia okupu. Przestępcy coraz rzadziej dokonują takich ataków na pojedyncze osoby. Częściej celem są instytucje, które potencjalnie mogą zapłacić więcej, czyli duże organizacje, firmy i urzędy.

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowa aktywność hakerów. Atakuje AI i roje botów

– W ostatnich miesiącach w Polsce były to na przykład jednostki samorządu terytorialnego. W innych krajach również dochodziło do takich zdarzeń, w Stanach Zjednoczonych zdarzały się przypadki paraliżu całych miast – wskazuje przedstawiciel NASK. Dodaje, że kolejnym wyzwaniem jest szerzenie dezinformacji i próby manipulacji opinią publiczną. Widać wzrost aktywności w tym obszarze. Zwiększa się też pula środków, wykorzystywanych do tego typu działań. To nie tylko aktywność w mediach społecznościowych (w tym aktywność automatycznych kont-botów), ale też np. strony internetowe udające wiarygodne źródła informacji.

– Na szczęście obserwujemy coraz większe zainteresowanie tą problematyką ze strony wielu instytucji. Organizacje państwowe, samorządy oraz firmy prywatne w zakresie swojego działania starają się pozyskiwać wiedzę, budować kompetencje i współpracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa – podsumowuje Jaroszewski.

Ważna elastyczność

Wśród metod cyberataków zarówno w Polsce, jak i w globalnych statystykach, już od lat prym wiedzie phishing. Do niedawna wzrost liczby tego typu ataków odnotowywany był głównie pomiędzy październikiem a styczniem, a więc w okresie wzmożonej aktywności w sektorze e-commerce. Tak było jeszcze w 2018 r. Trend ten zdążył się jednak zdezaktualizować: teraz aktywność phishingu nie maleje przez cały rok – przestrzegają eksperci z F5 Labs.

Liczba danych, które trzeba przetwarzać i odpowiednio zabezpieczyć systematycznie rośnie. Na skutek działań hakerów, a także zmieniającego się otoczenia biznesowego, wiele podmiotów rozważa zmianę strategii w stronę rozwiązań bardziej „zwinnych” i elastycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjscy hakerzy wzięli Polskę na celownik

– W tym celu wykorzystuje się cloud computing. Najcenniejsze dla rynku są bowiem rozwiązania pozwalające na szybkie dostosowanie technologii do wymagań zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i strategii biznesowych oraz regulacji prawnych w sektorach nadzorowanych, takich jak na przykład bankowość – komentuje Agnieszka Zielińska, dyrektor handlowy w firmie Polcom.

Dodaje, że o możliwościach i poziomie zabezpieczeń chmury może świadczyć przykład Departamentu Obrony USA, który w ciągu dziesięciu lat chce swoją infrastrukturę IT umieścić w chmurze. Pentagon na ten cel planuje przeznaczyć 10 mld dolarów. Warto odnotować, że w chmurze swoje dane przechowuje już amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza.

IT

Metody prowadzenia cyberataków stały się w ostatnich latach bardziej wyrafinowane, przez co wzrosła ich skuteczność i szybkość. Przestępcy coraz mocniej interesują się m.in. sztuczną inteligencją – przestrzega firma Fortinet.

Trendy pod lupą

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
IT
„Koszmar prywatności”. Zbadano, co auta wiedzą o kierowcach
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
IT
Kasyna w Las Vegas złupili nastolatkowie. Coraz większe okupy dla hakerów
IT
Tak zmasowanych cyberataków i tylu okupów jeszcze nie było
IT
Hakerzy Korei Północnej okradli Rosjan z kluczowych technologii rakietowych
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
IT
Naukowcy stworzyli niezwykle bezpieczny system płatności. Dzięki fizyce kwantowej
IT
Sztuczna inteligencja weszła do polskich firm IT. Możliwe cięcia etatów