Zaostrza się walka o wartościowe informacje

Łączne wydatki na dane w minionym roku wyniosły 13,5 mld dol., co oznacza niemal 40-proc. wzrost. Imponującą dynamikę widać także w Polsce.

Publikacja: 05.02.2018 21:00

Dane nazywane są ropą naftową XXI wieku.

Dane nazywane są ropą naftową XXI wieku.

Foto: Fotolia

Do końca tego roku rodzimy rynek danych urośnie do ponad 30 mln dol. Nie jest to może zawrotna kwota, ale aż o 21 mln dol. wyższa niż w 2017 r. – wynika z danych OnAudience.com z grupy Cloud Technologies.

Z kolei rok wcześniej w Polsce dokonano zakupu cyfrowych informacji za ponad 2 mln dol. To oznacza imponującą, 1300-proc. dynamikę względem tegorocznych prognoz.

Europa pod lupą

– Przechodzimy z etapu sondowania rynku i ostrożnych inwestycji, w etap zrozumienia, że wykorzystanie danych niesie ze sobą tak duże możliwości zwiększenia sprzedaży, lepszego poznania klienta i trafniejszego doboru działań marketingowych, że trudno obok tych korzyści przejść obojętnie – komentuje Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies.

Poszczególne państwa w Europie w różnym stopniu wykorzystują dane. Największy rynek jest w Wielkiej Brytanii. Tam w 2018 r. wydatki na zakup cyfrowych informacji przekroczą 1,5 mld dol. i będą o ponad jedną piątą wyższe niż w zeszłym roku. Wiceliderem jest Francja, ale od Wielkiej Brytanii dzieli ją przepaść. Tegoroczna wartość rynku sięgnie tu 248 mln dol., co będzie oznaczać niemal 37-proc. wzrost.

Pieniędzy na zakup danych nie szczędzą też Holendrzy oraz nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy. W tym ostatnim kraju rynek przekracza już poziom 200 mln dol., a dynamika jest ponad 50-proc.

Statystyki wyglądają zupełnie inaczej, jeśli spojrzymy również poza Europę. Wówczas niekwestionowanym liderem stają się Stany Zjednoczone z rynkiem wartym w 2017 r. aż 8,8 mld dol., a na ten rok prognozuje się wzrost do ponad 11 mld dol.

Wysoko w zestawieniu, z rynkiem wartym ponad 670 mln dol., znalazły się też Chiny. Wprawdzie ustępują wspominanej Wielkiej Brytanii, ale za to mogą się pochwalić wysoką, niemal 60-proc. dynamiką za 2017 r. W 2018 r. wydatki na dane w tym kraju mogą już przekroczyć poziom 1 mld zł. Jeśli Chiny utrzymają takie tempo, to za kilka lat mogą przegonić Wielką Brytanię.

Paliwo dla marketingu

Eksperci podkreślają, że wiedza o zarządzaniu danymi i ich monetyzacji jest motorem napędowym zysków w przedsiębiorstwach. Z badania firmy KPMG wynika, że ponad 80 proc. przedsiębiorstw twierdzi, że dzięki zrozumieniu mechanizmów z zakresu analityki danych udało im się lepiej zrozumieć potrzeby klientów i skuteczniej na nie reagować.

Analiza danych wymaga jednak zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów, a na to nie każda firma może sobie pozwolić. Alternatywą mogą być eksperckie usługi doradcze. W tym roku aż 80 proc. firm na świecie skupi się na outsourcingu procesów analitycznych – wynika z raportu Forrestera.

Liderem w wykorzystywaniu danych jest wciąż branża marketingowa, ale coraz większe zainteresowanie cyfrowymi informacjami widać też w finansach i telekomunikacji.

To, że prym wiedzie branża marketingowa, jest zrozumiałe. – Dzięki profilom behawioralnym można skierować kampanie do osób, których zainteresowania i aktywność w sieci wskazują na wysokie prawdopodobieństwo dopasowania produktu – podkreśla Maciej Sawa, ekspert w OnAudience.com.

Dodaje, że dane są dziś paliwem kampanii online, szczególnie tych realizowanych w modelu programmatic buying (sposób automatycznego zakupu mediów), którego popularność systematycznie rośnie. Firma eMarketer szacuje, że w USA w przyszłym roku w tym modelu realizowanych będzie już ponad 83 proc. wydatków na tzw. reklamę odsłonową w internecie, a IAB dostrzega podobne trendy na Starym Kontynencie.

Fakt, że dane zyskują na znaczeniu oznacza też, że stają się coraz ciekawszym łupem dla cyberprzestępców. Chodzi nie tylko o klasyczne ataki w celu wyłudzenia pieniędzy.

Wśród największych wyzwań w tym obszarze na 2018 r. Instytut Kościuszki wymienia zwiększoną liczbę ataków na infrastrukturę krytyczną oraz wzmożoną aktywność Rosji i Korei Północnej w cyberprzestrzeni. Kraje zachodnie muszą tym bardziej skupić się na poszukiwaniu możliwości współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa – podkreślają eksperci.

IT

Do końca tego roku rodzimy rynek danych urośnie do ponad 30 mln dol. Nie jest to może zawrotna kwota, ale aż o 21 mln dol. wyższa niż w 2017 r. – wynika z danych OnAudience.com z grupy Cloud Technologies.

Z kolei rok wcześniej w Polsce dokonano zakupu cyfrowych informacji za ponad 2 mln dol. To oznacza imponującą, 1300-proc. dynamikę względem tegorocznych prognoz.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
IT
CIA tworzy potężną sztuczną inteligencję. ChatGPT dla szpiegów
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
IT
„Koszmar prywatności”. Zbadano, co auta wiedzą o kierowcach
IT
Kasyna w Las Vegas złupili nastolatkowie. Coraz większe okupy dla hakerów
IT
Tak zmasowanych cyberataków i tylu okupów jeszcze nie było
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
IT
Hakerzy Korei Północnej okradli Rosjan z kluczowych technologii rakietowych
IT
Naukowcy stworzyli niezwykle bezpieczny system płatności. Dzięki fizyce kwantowej