W zasadzie już wszystkie rozwiązania dotyczące systemów wspomagających obsługę przedsiębiorstwa oferowane są w modelu chmurowym. Dzieje się tak ze względu na duże parcie ze strony dużych i średnich dostawców na oferowanie właśnie tego typu rozwiązań oraz z uwagi na coraz mniejsze obawy klientów przed utratą kontroli nad swoimi danymi. A to do niedawna był jeden z głównych czynników wstrzymujących rozwój chmury w Polsce.
– Widzimy zdecydowanie rosnące zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi ze strony firm z sektora MŚP, tradycyjnie instalujących swoje rozwiązania lokalnie – potwierdza Radosław Bednarski, wiceprezes firmy OPTeam.
Program jako usługa
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zakup usług IT w modelu SaaS (software as a service, czyli oprogramowanie jako usługa).
– Dynamiczny wzrost rynku SaaS się utrzyma, a napędzają go dwa czynniki: intensywny rozwój infrastruktury, warunkującej zdalne udostępnianie konkretnych rozwiązań, oraz korzyści, które zapewnia ten model zarówno klientom rozwiązań, jak i ich dostawcom – wymienia Robert Paszkiewicz, dyrektor sprzedaży w OVH.