Obecnie nasz kraj zajmuje 23. miejsce na 28 państw członkowskich – wynika z indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2020. Wypadamy bardzo dobrze pod względem mobilnych usług szerokopasmowych. Całkiem niezłe noty dostaliśmy też w kategorii cyfryzacji usług publicznych.
Niepokoić może natomiast fakt, że blisko połowa Polaków nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Aż 15 proc. naszych rodaków w ogóle nie korzysta z internetu, a podstawowe umiejętności cyfrowe posiada 44 proc. społeczeństwa w wieku od 16 do 74 lat. To o 14 pkt proc. mniej niż średnia dla UE. W Polsce specjaliści IT stanowią zaledwie 3 proc. wszystkich pracowników. W Unii Europejskiej średnia ta wynosi 3,9 proc.
Na stanowiskach związanych z IT zatrudnionych jest w Polsce zaledwie 0,9 proc. kobiet, podczas gdy w UE średnio jest to 1,4 proc. Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com podkreśla, że kobiet w IT przybywa, ale nadal jest ich stosunkowo niewiele. To w dużej mierze efekty stereotypowego myślenia i przeświadczenia, że do rozpoczęcia przygody z IT potrzebne są lata nauki.
Czytaj także: Polska cyfryzacja kuleje. Trzeba ją rozpędzić
– Najistotniejsze są faktyczne umiejętności i kompetencje kandydatów. Przebranżowić do IT może się każdy. Na naszych kursach widzimy i kobiety i mężczyzn – mieliśmy już operatorów wózków widłowych, nauczycieli WF-u, kelnerki, malarzy, grafików, menedżerki i menedżerów – wymienia Magdalena Rogóż.