Waszym najgroźniejszym rywalem jest chiński Huawei? Czy w zdobywaniu nowych kontraktów pomaga wam wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami?
Skupiamy się na klientach, tj. operatorach, oraz na tym, w jaki sposób możemy dla nich budować wartość i dostarczać rozwiązania, dzięki którym będą mieli przewagę na rynku. Będąc firmą o ogólnoświatowym zasięgu, obecną w 180 krajach, posiadamy olbrzymie doświadczenie pod względem prowadzenia działalności w różnych sytuacjach geopolitycznych, przy czym zawsze skupiamy się na dążeniu do uzyskania wiodącej pozycji w technologii i na naszych klientach. Z tego powodu jesteśmy wyraźnym liderem pod względem uruchamiania sieci 5G, niezależnie od poczynań wszystkich naszych konkurentów.
CZYTAJ TAKŻE: Wrzesień rozjaśni sytuację wokół polskiego 5G
Chociaż oczywiście bierzemy pod uwagę zewnętrzne uwarunkowania związane z ogólnoświatową sytuacją geopolityczną i uwarunkowania prawne, wolimy konkurować, wykorzystując własne atuty. Przykładowo Swisscom w Szwajcarii dąży do uzyskania ogólnokrajowego zasięgu sieci 5G na poziomie 90 proc. do końca tego roku – cel, którego osiągnięcie jest możliwe wyłącznie dzięki naszej technologii współdzielenia pasma 5G, która wykorzystuje dotychczasowe pasma przydzielone dla sieci 4G. Pełnimy również kluczową rolę w procesie tworzenia standardu 5G. Aby nadal dostarczać innowacyjne rozwiązania, inwestujemy ok. 18 proc. globalnych przychodów w badania i rozwój.
Jakie są największe problemy, z jakimi obecnie muszą poradzić sobie producenci sprzętu 5G?
W niektórych częściach świata rządy zbyt powoli uświadamiają sobie wartość technologii 5G i są opieszałe w podejmowaniu odpowiednich działań. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie będą na tym tracić, podczas gdy kraje, które jako pierwsze wykorzystały potencjał standardu 4G, nadal pozostają w czołówce, tym razem w zakresie wdrażania technologii 5G.
Dzięki zapewnieniu odpowiednich uregulowań prawnych Polska może być europejskim pionierem w zakresie budowy i wdrażania technologii 5G
W Europie, aby ograniczyć element niepewności, kluczowym zadaniem jest zapewnienie, aby rządy usunęły bariery regulacyjne i przydzieliły pasma, aby zachęcić do dalszych inwestycji w budowę sieci.
Standardy zostały zdefiniowane, technologia jest już dostępna, a firma Ericsson jest przygotowana do tego, aby przyspieszyć budowę sieci 5G w Polsce. 5G należy postrzegać jako środek, który prowadzi do rozkwitu gospodarki i dzięki któremu start-upy będą mogły w przyszłości stać się potentatami internetowymi. Ważne jest, aby polskie przedsiębiorstwa i ludzie mieli świadomość korzyści, jakie niesie za sobą sieć 5G, a my inwestujemy nasz czas, aby ten cel osiągnąć, na przykład w ramach wymiany wiedzy na temat technologii 5G z UKE.
Czy technologia 5G jest bezpieczna?
W ramach procesu tworzenia norm zadbano o to, aby technologia 5G zapewniała bezpieczeństwo w każdym jej elemencie, co czyni ją najbardziej bezpieczną generacją sieci w historii. Sieci 5G będą stanowić infrastrukturę krytyczną, umożliwiającą realizację procesów cyfryzacji, automatyzacji i łączności m.in. maszyn, robotów i rozwiązań w zakresie transportu. W związku z tym odporne i bezpieczne sieci staną się niezbędne, aby zapewnić możliwość realizacji prawa do ochrony prywatności.
Tym niemniej zabezpieczenia domyślnie wbudowane w strukturę sieci 5G nie stanowią ostatecznego rozwiązania. 5G stanie się infrastrukturą krytyczną, a kiedy tak się stanie, poziom bezpieczeństwa będzie zależny od technologii opracowanych w uzupełnieniu do standardowych funkcji, a także od narzędzi służących do zapewniania bezpieczeństwa i procesów operacyjnych wdrażanych przez operatorów. Zarówno dla dostawców, jak i operatorów, cyberbezpieczeństwo będzie kluczową kwestią w przyszłości sieci 5G. Ericsson jest zwolennikiem zapewniania bezpieczeństwa w fazie projektowania i planowania rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo w produktach od samego początku procesu ich opracowywania.
Jakie możliwości niesie za sobą technologia 5G i jakie usługi będą możliwe z jej wykorzystaniem?
5G będzie najlepszą drogą do innowacyjności. Przejście z 4G na 5G przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i różnym branżom. Nowe zastosowania, takie jak streaming video w rozdzielczości 4K/8K, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, oraz nowe zastosowania przemysłowe, również będą wymagać większych przepustowości, większego bezpieczeństwa i mniejszych opóźnień. 5G zapewnia większą wydajność sieci, wychodząc naprzeciw potrzebom w zakresie większej przepustowości. Oferuje dziesięciokrotnie niższy koszt w przeliczeniu na jeden gigabajt danych niż obecnie funkcjonujący standard 4G, zgodnie z przeprowadzoną przez nas analizą ekonomiczną ulepszonego szerokopasmowego połączenia mobilnego. 5G umożliwi również rozwój nowych usług, nowych ekosystemów i nowych źródeł przychodów.
CZYTAJ TAKŻE: Szef 5G w Swisscomie: Rozwiązaliśmy dylemat kury i jajka
Operatorzy upatrują największego potencjału w sektorze wytwórczym i sektorze energetycznym i usług użyteczności publicznej. Za przykład niech posłużą firmy e.GO, Mercedes Benz i Bolidan oraz wiele innych – technologia 5G rewolucjonizuje ich branżę. Wykorzystanie tego potencjału wymaga inwestycji w technologie, a także rozwoju przedsiębiorstw, modeli wprowadzania produktów i usług na rynek oraz dostosowań o charakterze organizacyjnym.
Jak szybko ma postępować rozwój sieci 5G? Kiedy 5G stanie się rynkiem masowym?
Oczekujemy, że do końca 2024 r. będzie 9 mld umów na abonament dotyczących usług mobilnych, w tym 1 mld umów na abonament w technologii 5G, co będzie przeliczać się na 20 proc. ludności na świecie. Początkowo 5G będzie narzędziem do zwiększenia przepustowości w obszarach miejskich. Przewidujemy, że tempo wzrostu transmisji danych mobilnych zwiększy się ponad pięciokrotnie do 2024 r. Szacuje się, że udział technologii 5G w łącznej liczbie umów na abonament dotyczących usług mobilnych nie przekroczy udziału 4G przed 2024 r., który stanowi najodleglejszy termin objęty prognozą Ericssona.
Popatrzmy na to, co dzieje się w Korei Południowej po wdrożeniu 5G. Milion połączeń 5G wykonano w ciągu 69 dni – to znacznie szybciej niż było to w wypadku 4G. Obecnie to już 2 mln połączeń 5G.
W jaki sposób 5G wpłynie na polską gospodarkę?
Premier Morawiecki stwierdził, że aby Polska mogła utrzymać wysoki wzrost PKB, musi być ona gospodarką opartą na innowacyjności. Ogólnokrajowe sieci 5G będą stanowić podstawę dla Przemysłu 4.0, który sprawi, że każde przedsiębiorstwo z każdego sektora przemysłu będzie mogło usprawnić swoją działalność. Czytałem raporty, zgodnie z którymi 5G zwiększy wzrost PKB w skali globalnej o 8 proc. i stworzy 22 mln miejsc pracy do 2035 r. Polska będzie mieć swój udział w tym rozwoju.
CV
Arun Bansal, wiceprezes Ericssona odpowiedzialny za rynki Europy i Ameryki Łacińskiej (od 1 kwietnia 2017 r.). W Ericssonie pracuje od 1995 roku. Był m.in. szefem oddziałów firmy w Indonezji i Bangladeszu, a potem całego regionu Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii.