Dostarczenie paczek przez drony to rewolucyjny pomysł do ulepszenia końcowego etapu w procesie logistycznym, zwanym ostatnią milą. Idea ta posiada wiele zalet, a najważniejszą z nich wydaje się błyskawiczny czas dostaw. Na przełomie 2013 i 2014 r. media na całym świecie opisywały nadejście tego innowacyjnego rozwiązania. Dlaczego więc po niemal dekadzie wciąż pizzę przywożą nam pracownicy przyjeżdżający samochodami? Dlaczego w miejscu powstania tego pomysłu – Ameryce – jest nie inaczej?
Jeff Bezos, założyciel Amazona, największej platformy e-commerce, niemal dekadę temu ogłaszał na łamach CNN swoje plany dotyczące rewolucyjnego pomysłu dostaw przez drony. Hektokoptery, czyli bezzałogowe statki powietrzne z ośmioma wirnikami, miały – jak przewidywał – być dostępną opcją dowozów w ciągu pięciu lat od ogłoszenia tej śmiałej wizji. Mamy rok 2022 i wciąż daleko nam do spełnienia się tych słów. Wymownym jest fakt, iż ciężko znaleźć wideo promocyjne z 2013 r., w którym pokazane jest działanie drona – na platformie YouTube zostało oznaczone, jako „niepubliczne”.
Czytaj więcej
Drony zrobiły furorę na ukraińskim niebie, okazując się morderczą i skuteczną bronią, ale w tym samym czasie szybko rozwijają się zastosowania cywilne. Jednym z wiodących są „latający listonosze”.
Pierwsze doręczenie przesyłki dronem przez Amazona miało miejsce w 2016 r. w hrabstwie Cambridgeshire, we wschodniej Anglii. Wielu myślało, że jest to już prawdziwy początek rozwoju tej technologii. Nic bardzie mylnego, można przypuszczać, że przynajmniej dla Amazona projekt ten został odłożony na boczny tor – a przynajmniej tak twierdzi wielu analityków obserwujących ten rynek. W zeszłym roku Amazon Prime Air wycofał się z Wielkiej Brytanii, czyli z „serca” rozwoju tego pomysłu dla wspomnianej firmy. Co więcej, jak informował portal Wired, w brytyjskiej placówce dochodziło do nieprawidłowości w działalności firmy, a przełożeni nie potrafili odpowiedzieć na podstawowe pytania związane z projektem.
Choć technologiczny potentat nie jest jedyną firmą pracującą nad dostawami dronami, to jednak Amazon ma niekwestionowaną pozycję lidera na rynku, ma ogromny kapitał oraz to on rozbudził nadzieję ogłaszając głośno swoje plany. Dlatego tak ważnym jest wspomnienie na początku właśnie o tej firmie. Prowadzi nas to do pytania, co stoi na przeszkodzie w rozwoju tej technologii?