Reklama
Rozwiń

Prezes Związku Cyfrowa Polska: Plan dla AI w Europie Środkowo-Wschodniej

Europa Środkowo-Wschodnia nie obejmie najpewniej pozycji światowego lidera w dziedzinie AI. Nasz region ma jednak zasoby i możliwości, by umacniać pozycję w Europie i z pomocą sztucznej inteligencji rozwijać potencjał technologiczny i kondycję gospodarczą.

Publikacja: 10.04.2025 13:17

Prezes Związku Cyfrowa Polska: Plan dla AI w Europie Środkowo-Wschodniej

Foto: mat. pras.

Aby w pełni wykorzystać rewolucyjny potencjał sztucznej inteligencji, potrzebujemy przede wszystkim wspólnej, spójnej regionalnej strategii wobec rozwoju AI oraz woli i determinacji, by krok po kroku - w duchu współpracy - zadbać skutecznie o infrastrukturę, finansowanie i dostęp do danych niezbędne dla postępów w dziedzinie AI.

Sztuczna inteligencja to jeden z kluczowych napędów rozwoju gospodarczego na świecie. Jasny jest wpływ na innowacyjność, wydajność, czy potencjał badawczo-rozwojowy. Coraz częściej stanowi także o przewadze i konkurencyjności przedsiębiorstw w niemal każdym jej sektorze. Szacuje się, że technologia ta może zwiększyć produktywność w Europie nawet o 37% do 2035 r. Większość państw Europy opracowała w związku z tym dedykowane krajowe strategie rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji. Wspólną strategią wobec AI dysponuje również oczywiście UE, która słusznie dostrzega w niej szansę na umocnienie swojej globalnej pozycji, poprawę jakości życia obywateli oraz zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności europejskiej gospodarki.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie i komentarze
Polski menedżer Google'a w Krzemowej Dolinie: Ona jest nie do skopiowania
Opinie i komentarze
Wojciech Szymczak: Czy w świecie AI edukacja jest jeszcze potrzebna
Opinie i komentarze
TikTok stworzył zupełnie nowe medium do rozmowy z wyborcami
Opinie i komentarze
Cyber-strachy wracają do polskiej cyber-wioski
Opinie i komentarze
Programy IT dla edukacji trzeba rozszerzyć. Szkołom brakuje sprzętu i bieżącego wsparcia