Miniaturowy robot może ożywić pustynię

Na corocznym Global Grad Show w Dubaju zaprezentowano małego robota siejącego na pustyni czy technologię odzyskiwania plastiku z wody.

Publikacja: 14.11.2021 18:43

Miniaturowy robot może ożywić pustynię

Foto: globalgradshow.com

Mazyar Etehadi, student Dubajskiego Instytutu Projektowania i Innowacji, zaprezentował robota o nazwie A'seedbot, zasilanego energią słoneczną, który został zaprojektowany do siania nasion na pustyni. - Chciałbym tylko, żeby było więcej roślin, więcej zieleni – powiedział.

A'seedbot ma około 20 cm długości i jest ładowany w dzień, a działa w nocy. Pracując autonomicznie w promieniu pięciu kilometrów, jego wydrukowane w technologii 3D nogi przeczesują piasek w poszukiwaniu odpowiedniego poziomu wilgoci (wykrywanej przez jedno z jego „oczu”) i miejsca, w którym można zasadzić nasiono. Robot ma wbudowany system czujników, by uniknąć zderzenia z przeszkodami. Etehadi pracuje nad wersją zdolną do poruszania się po różnych rodzajach piasku i że kilku inwestorów okazało zainteresowanie jego wynalazkiem.

Z powodu pandemii Covid-19 międzynarodowa wystawa Global Grad Show w Dubaju była w tym roku częściowo wirtualna, ale sekcja MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna) była wydarzeniem realnym w ramach Dubai Design Week. 

Czytaj więcej

Zastrzyk bez bolesnego nakłuwania. To już możliwe

Podobnie jak w 2020 r., wiele projektów odpowiedziało na pandemię, z mnóstwem pomysłów dostosowanych do „nowej normalności”. Dyrektor Global Grad Show, Tadeu Caravieri, powiedział CNN, że tegoroczny program wyraźnie pokazał „dwa lub trzy trendy”. „Ludzie są bardzo zaniepokojeni zdrowiem i zdrowiem psychicznym” – wyjaśnił. „Poza tym zastanawiają się, jak sprawić, by dom był cywilizowanym miejscem pracy, edukacji, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa żywnościowego. Także kwestie środowiska naturalnego okazały się bardzo istotne dla młodych projektantów.

Poza miniaturowym robotem pokazano kilka innych niezwykle ciekawych projektów. Dalilah Mansoor i Kaya Tueni, studenci Dubajskiego Instytutu Projektowania i Innowacji, stworzyły „Wastology”, domową maszynę do kompostowania, która służy również jako hodowla ziół i warzyw. - Próbujemy rozwiązać problem nadmiernego marnowania żywności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” – powiedział Tueni. „Mamy nadzieję, że ten mały projekt, realizowany na poziomie krajowym, może mieć większy wpływ na skalę globalną – dodał Mansoor.

Darya Ercivan postanowiła zmienić sposób prania i wymyśliła sposób na wyłapywanie mikrodrobin plastiku u źródła, z wody spuszczanej z każdej pralki na świecie. Studentka z Politechniki Bliskiego Wschodu w Ankarze wyjaśniła, że odzież często zawiera mikrowłókna z tworzywa sztucznego, które zrzucane są podczas prania i trafiają do rzek i oceanów. Wymyśliła więc EcoPhil, urządzenie montowane z przodu pralki, które filtruje wodę wypływającą z pralki, zapobiegając przedostawaniu się mikroplastików do kanalizacji. Specjalna aplikacja informuje, kiedy należy wymienić nasadkę filtra.

Materiał Partnera
Banki w erze robotów
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Roboty
Najdelikatniejszy robot na świecie. Wciąż szukają dla niego nazwy
Roboty
FedEx rezygnuje z autonomicznych robotów dostawczych. Koniec z robo-kurierami?
Roboty
Zapomnij o napiwku. Uber do dostaw wykorzysta roboty
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Roboty
Okręty widmo zasilą amerykańską armię