Aktualizacja: 05.02.2025 05:52 Publikacja: 29.04.2022 16:03
Foto: Amazon
Astro to robot, który ma być oczami i uszami właściciela, gdy nie ma go w domu. Przy pomocy wielu czujników jest w stanie monitorować całe mieszkanie, a nawet zaalarmować, gdyby wyczuł pożar czy usłyszał dźwięk tłuczonego szkła. Jednak dzięki tym czujnikom będzie wiedział o nas praktycznie wszystko.
Przy pomocy zestawu czujników robot jest w stanie obserwować co się dzieje w domu i samodzielnie reagować na zagrożenia, takie jak dźwięk tłuczonego szkła czy alarm pożarowy. Automatycznie wysyła powiadomienie na telefon właściciela, ale można tez za jego pośrednictwem na żywo obserwować co się dzieje w mieszkaniu. Robota można ustawić tez tak by czuwał nad zwierzakiem czy bliską osobą, Astro jest w stanie połączyć właściciela z nimi przy pomocy rozmowy ideo. Co więcej robot jest w stanie sprawdzić czego brakuje w lodówce, kiedy właściciel jest na zakupach. Poza tym robot może zrobić zdjęcie, znaleźć telefon, włączyć muzykę i podać prognozę pogody. Bardzo dużo funkcji jak na jedno urządzenie. Astro jest zaawansowana i samobieżną Alexą, która także tańczy i wydaje odgłosy zwierząt a także odtwarza filmy i programy telewizyjne na ekranie, oraz podaje napoje i przekąski na domowych imprezach.
Sztuczna inteligencja rozmawia z klientem na infolinii, roboty dostarczają analitykom wszystkim informacji potrzebnych do udzielenia kredytu, ale to człowiek decyduje czy klientowi udzielić kredytu czy nie. Takie jest prawo. Bankowcy przyznają, że choć sztuczna inteligencja już zmieniła ich pracę, to największe zmiany przed nimi.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.
Marynarka wojenna USA ma ambitny plan, by blisko jedną trzecią jej floty stanowiły zrobotozywane okręty. Pod względem pływających bezzałogowców trwa ostra rywalizacja z Chinami.
Przepisy nie nakazują oznaczania, że treści, które publikujemy, zostały stworzone lub współtworzone przez AI. Nie mamy więc pewności, czy ich autorem jest człowiek czy sztuczna inteligencja.
Z roku na rok rośnie znaczenie danych z social mediów czy komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych.
Polska i krajowi przedsiębiorcy raczej będą po stronie biorców technologii uznanych za standardy. To sprawia, że powinniśmy być zainteresowani ukształtowaniem rynku licencyjnego, który zapewni dostęp do standardów na rozsądnych i uczciwych warunkach.
Co najmniej do lipca nie będzie pracował zakład przetwórstwa gazu Gazpromu w Astrachaniu. To efekt celnego ataku ukraińskich dronów.
Projekt drakońskich przepisów dotyczących AI wpłynął do Kongresu. Nowa ustawa pozwoliłaby na surowe karanie osób i firm, które pomogą Chinom w rozwoju sztucznej inteligencji. Pojawił się też apel senatorów o rozszerzenie ograniczeń w eksporcie chipów.
Firmy m.in. z Niemiec i Francji, naukowcy z Czech, inżynierowie z krajów skandynawskich, a gdzie w tym wszystkim Polska? W unijnym projekcie, który ma stworzyć pierwszy europejski duży model językowy (LLM), nie ma naszego kraju.
W mętnej wodzie rosyjskiego biznesu kobieta-miliarderka to rzadki okaz. Tatiana Kim swój pomysł na sklep internetowy przekształciła w wart ponad 10 mld dol. biznes. W noworocznym prezencie kupiła sobie najwyższy budynek Moskwy.
Boom na paczki w Polsce sprawił, że działalność w tej branży prowadzi już niemal 10 tys. firm, a to oznacza, że od 2010 r. ich liczba wzrosła aż czterokrotnie – wynika z danych Dun & Bradstreet przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas