Roboty-nianie pomagają przepracowanym rodzicom w Chinach

Trzyletni Seven Kong w przedszkolu bawi się z rówieśnikami. Po powrocie do domu rozrywkę zapewnia mu zielony robot o nazwie BeanQ. Urządzenie staje się coraz popularniejsze w Chinach.

Zielony robot pomaga rodzicom, którzy w natłoku codziennych obowiązków, nie mają czasu zająć się dzieckiem. Urządzenie odpowiada prostymi zwrotami na zadawane pytania, a na dużym ekranie wyświetla emoji, które mają przypominać mimikę twarzy.

– Kiedy jesteśmy naprawdę zajęci, BeanQ zapewnia rozrywkę naszemu dziecku – tłumaczy 33-letnia Liu Qian.

Robot sporadycznie ma problemy z rozpoznaniem poleceń i pytań wydawanych przez dziecko, jednak w większości przypadków skutecznie prowadzi interakcję z trzylatkiem.

Rodzice, którzy zdecydowali się na zakup, podkreślają, że urządzenie służy nie tylko celom edukacyjnym. Po wprowadzeniu w tryb „niani”, można zdalnie wykonywać zdjęcia dziecka, gdy rodziców nie ma w pobliżu.

32-letnia Yuan Wen tłumaczy, że dzięki wbudowanemu aparatowi, może uwieczniać ważne chwile w życiu swojego dziecka. – Dzięki BeanQ mogę prowadzić wideorozmowy z moim synem, gdy muszę pracować do późna – dodaje.

Optymistycznie o cieszącym się popularnością robocie nie wypowiadają się eksperci, którzy uważają, że jest to coś więcej niż smartfon dla przepracowanych rodziców. Niektórzy obawiają się, że zostanie naruszona prywatność dzieci, ponieważ rodzice będą umieszczać w internecie materiały zawierające wizerunek nieletnich.

Robot BeanQ trafił do ponad miliona domów w Chinach. Cena urządzenia to około 300 dolarów. – W tej branży, w ciągu trzech do pięciu lat, każda zabawka pójdzie w wersji cyfrowej. Nie będzie już „nieożywionych” zabawek – James Yin, prezes firmy Roobot, producenta robota.

Mogą Ci się również spodobać

Wizja świata bez językowych barier. Polskie startupy w akcji

W ślady Ivona Software, która osiągnęła światowy sukces i została przejęta przez Amazona, chcą ...

Chmura chroni nasze zdrowie

Globalny rynek usług chmurowych dla służby zdrowia osiągnie do 2025 r. wartość ponad 55 ...

NASA obawia się, że koronawirus przedostanie się w kosmos

Amerykańska agencja kosmiczna chce zaostrzyć standardy bezpieczeństwa dla astronautów szykujących się do lotu poza ...

„Google nie jest ponad prawem”. Koncern śledził ludzi bez ich zgody

Google znowu stanie przed sądem. Prokurator generalny stanu Arizona, Mar Brnovich, złożył pozew przeciwko ...

Dramat szpiegów. Nie mają się już gdzie ukryć

Amerykańscy agenci skarżą się, że rozwój elektronicznych systemów nadzoru paraliżuje ich działania. Miasta pełne ...

Instagram ogranicza dostęp dzieciom. Absurdalny sposób

Firma pod hasłem obrony najmłodszych użytkowników zabrania tworzenia kont dzieciom młodszym niż 13-letnie. Instagram ...