Reklama

Cyfrowi giganci i naukowcy z MIT idą na wojnę z fałszywymi filmami

Facebook i jego partnerzy, m.in. Microsoft, chcą opracować technologię, która bez problemu wykryje fałszywe, cyfrowo zmodyfikowane filmy, nagrania dźwiękowe i zdjęcia. Do projektu przyłączą się naukowcy z Massachusetts Institute of Technology.

Publikacja: 07.09.2019 09:35

Cyfrowi giganci i naukowcy z MIT idą na wojnę z fałszywymi filmami

Foto: Facebook

Facebook planuje zainwestować ponad 10 milionów dolarów w inicjatywę walki z deepfake’ami. „Celem konkursu Deepfake Detection Challenge (DFDC) jest opracowanie dostępnej dla każdego technologii, która wykryje film lub zdjęcie, gdzie sztuczna inteligencja została wykorzystana w celu wprowadzenia widza w błąd” – napisał w oświadczeniu, główny dyrektor ds. Technologii Facebooka Mike Schroepfer. Konkurs potrwa do 2020 roku, to wtedy zostanie wyłoniony zwycięzca, który stworzy najskuteczniejsze narzędzie do wykrywania deepfake’ów.

CZYTAJ TAKŻE: Deepfake będzie wkrótce groźną bronią polityczną

W ramach projektu DFDC gigant mediów społecznościowych stworzy bibliotekę fałszywych filmów, w których wystąpią profesjonalni aktorzy. Filmy od Facebooka zostaną wykorzystane przez najlepszych naukowców w tworzeniu i ulepszaniu narzędzi do ich wykrywania. Koncern deklaruje także, że w programie nie zostaną wykorzystane żadne dane jego użytkowników.

CZYTAJ TAKŻE: Zuckerberg mówi szalone rzeczy. Coraz więcej fałszywek wideo

Technologia manipulowania materiałami wideo rozwija się w ostatnim czasie w bardzo szybkim tempie. Niedawno dzięki technologii deepfake cyberprzestępcy podszyli się pod szefa niemieckiego koncernu energetycznego (jego nazwy nie ujawniono) i generując jego głos, wyłudzili od  menedżera firmy 243 tysiące dolarów.

Reklama
Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Spreparowali głos prezesa i oskubali koncern energetyczny

Portal Engadget informuje jednak, że w czerwcu zespół naukowców z USC Information Sciences Institute opracował algorytm, który może identyfikować deepfaki z dokładnością nawet do 96 procent. Jest więc duża szansa na powodzenie Deepfake Detection Challenge. Ale oszuści też nie śpią.

Technologie
ChatGPT, Gemini i inne boty AI to wyjątkowe groźne lizusy. Naukowcy biją na alarm
Materiał Promocyjny
UltraGrip Performance 3 wyznacza nowy standard w swojej klasie
Technologie
Polskie firmy coraz częściej myślą o suwerenności cyfrowej
Technologie
Chiny szykują się do wojny przyszłości. Mózgiem ma być DeepSeek
Technologie
Sztuczna inteligencja „pokochała” język polski? Wygrał w amerykańskich badaniach
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Technologie
Czy AI odbierze nam pracę? Współzałożyciel OpenAI ma zaskakującą odpowiedź
Materiał Promocyjny
Prawnik 4.0 – AI, LegalTech, dane w codziennej praktyce
Reklama
Reklama