Autonomiczne pojazdy mają wozić ludzi w Wielkiej Brytanii

mat. pras.

Bezpieczne, autonomiczne pojazdy mają zrewolucjonizować transport miejski na Wyspach Brytyjskich.

Autonomiczne pojazdy CAPRI, wglądające jak duże kapsuły, są już testowane w Bristolu. Pojazdy powstały w Bristol Robotics Laboratory dla brytyjskiej firmy transportowej AECOM.

Dzięki systemowi czujników, radarów oraz przetwarzania obrazu pojazdy są w stanie poruszać się miastach, omijając rowery, wózki oraz pieszych. Na razie pojazdy CAPRI, które są całkowicie autonomiczne i nie wymagają operatora, były testowane przez kilka dni na terenie gigantycznego centrum handlowego Cribbs Causeway pod Bristolem.

CZYTAJ TAKŻE: Autonomiczne auta? Znany wynalazca: Pierwsze będą ciężarówki

Kolejnym etapem ma być test na drogach publicznych w Bristolu, by sprawdzić, jak ludzie reagują na autonomiczne pojazdy i czy same pojazdy poradzą sobie z ruchem na drogach. Według przedstawicieli AECOM do testów drogowych może dojść jeszcze w 2020 roku.

Reakcja ludzi na całkowicie autonomiczne pojazdy będzie równie ważna, jak ich możliwości techniczne. Ludzie wciąż mają obawy przed korzystaniem z pojazdów, którymi nie kierują ludzie – nawet zdalnie.

Tymczasem korzystanie z autonomicznych pojazdów ma być bezpieczne i tanie. Wystarczy ściągnąć na smartfon odpowiednia aplikację, która pokazuje trasę, godziny przyjazdów i odjazdów oraz otwiera drzwi pojazdu.

Według twórców CAPRI takie pojazdy są idealne do transportu podróżnych na lotniska oddalone od miast lub do centrów handlowych na obrzeżach metropolii. Na dodatek są napędzane energia elektryczną, więc dla miast i ludzi są zdecydowanie „zdrowsze” niż pojazdy spalinowe.

CZYTAJ TAKŻE: Korespondencja ze Sztokholmu. Autobusy bez kierowcy, za to z napędem 5G

Opracowanie i konstrukcja CAPRI została częściowo sfinansowana z radowego grantu w wysokości 35 mln funtów, który dostało konsorcjum zajmującym się stworzeniem pojazdu. Składa się na nie około 17 firm i instytucji – w tym Lotnisko Heathrow oraz Uniwersytet w Bristolu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zysk Zooma w górę o 3300 proc. Firma więcej warta niż Sony czy IBM

Popyt na oprogramowanie do wideokonferencji napycha kieszenie Zoom Video Communications. Pandemia spowodowała, że w ...

Chiny zablokowały popularną aplikację Clubhouse. Teraz ją kopiują

Niespodziewany sukces apki, wypromowanej przez Elona Muska, zaskoczył nawet Pekin. Zamknięte pogadanki w serwisie, ...

Pekin straszy odwetem za Huawei

Chiński rząd ostrzega zagraniczne spółki technologiczne, by nie stosowały się do amerykańskich sankcji. Oficjele ...

Jak nadać paczkę bez etykiety w aplikacji InPost Mobile?

Nowoczesna technologia dostarcza nam niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązania, także w dziedzinie nadawania paczek. ...

Polka na czele międzynarodowej gałęzi Google’a

1 lipca stanowisko globalnej dyrektor Google for Startups, jednostki zarządzającej campusami i wspierającej startupy, ...

Po wystrzeleniu irańskich rakiet mocno rośnie kurs bitcoina

Nocny atak rakietowy na bazy amerykańskich wojsk w Iraku rozgrzał giełdy. Militarne działania Iranu, ...