Ładowanie w ten sposób skraca życie elektryków. Nowe badania

Model 3 Tesli w trakcie ładowania
Bloomberg

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside (UCR) twierdzą, że komercyjne stacje szybkiego ładowania niszczą akumulatory pojazdów elektrycznych, narażając je na wysokie temperatury.

Naukowcy, wykorzystując metodę szybkiego ładowania, poddali próbie zestaw ogniw cylindrowych litowo-jonowych Panasonic, a podobne znajdują się m.in. w zasilaczach Tesli. Ten sam zestaw ogniw naładowali również z wykorzystaniem nowego algorytmu, który pozwala na ładowanie akumulatora tak szybko, jak to możliwe, ale uwzględnia jego wewnętrzną rezystancję.

CZYTAJ TAKŻE: Narkomani opanowali autonomiczne samochody

Zdaniem inżynierów wysoka rezystancja wewnętrzna akumulatora (czynnik, który decyduje o jego wydajności energetycznej) może powodować problemy podczas ładowania. Dodatkowo może prowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora.

Portal „TheNextWeb” informuje, że stosując proces szybkiego ładowania pojemność akumulatora zmniejszyła się nawet o 40 proc. po 40 cyklach ładowania. Z kolei po 60 cyklach ogniwa zaczęły pękać, odsłaniając wewnętrzne elementy, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do pożaru.

CZYTAJ TAKŻE: Chińskie naklejki rozbroiły sztuczną inteligencję Tesli

Według naukowców taki proces skutecznie zniszczy akumulatory już po 25 cyklach ładowania. Akumulatory samochodowe wycofuje się bowiem z eksploatacji, jeśli mają mniej niż 80 proc. swojej pierwotnej całkowitej pojemności.

Wykorzystanie metody opartej na wewnętrznej oporności spowodowało, że pojemność akumulatora została zmniejszona tylko o około 20 proc. Zespół badaczy z UCR zaleca zminimalizowanie wykorzystania komercyjnych szybkich ładowarek.

CZYTAJ TAKŻE: Słoneczne auta rzucają wyzwanie zwykłym elektrykom

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy muszą zgłaszać incydenty online

Dużą grupą podmiotów zagrożonych cyberprzestępczością są władze lokalne. NASK z myślą o nich przygotował ...

Z Wrocławia w kosmos ze znanym miliarderem

Polska spółka planuje wynieść na orbitę ponad tysiąc nanosatelitów obserwacyjnych. Projekt zainteresował już miliardera ...

Białoruska firma rozpoczyna światową ekspansję z Polski

Innowacyjna spółka założona w Warszawie przez dwóch Białorusinów wykorzystała pandemię do ekspansji. Na liście ...

Sąd: Google kłamało w sprawie zbierania danych

Koncern przegrał w Australii proces o oszukiwanie użytkowników systemu Android. Będą kary. Sędzia australijskiego ...

Google, Amazon i Facebook zdominowali reklamę. Pomógł Covid-19

Trzej cyfrowi giganci zbierają już ponad połowę wszystkich budżetów reklamowych w USA. Inne firmy ...

Sukces Hyper Poland w Wielkiej Brytanii

Polski startup technologiczny Hyper Poland przeprowadził udaną rundę finansowania poprzez brytyjską platformę crowdfundingu udziałowego ...