Ładowanie w ten sposób skraca życie elektryków. Nowe badania

Model 3 Tesli w trakcie ładowania
Bloomberg

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside (UCR) twierdzą, że komercyjne stacje szybkiego ładowania niszczą akumulatory pojazdów elektrycznych, narażając je na wysokie temperatury.

Naukowcy, wykorzystując metodę szybkiego ładowania, poddali próbie zestaw ogniw cylindrowych litowo-jonowych Panasonic, a podobne znajdują się m.in. w zasilaczach Tesli. Ten sam zestaw ogniw naładowali również z wykorzystaniem nowego algorytmu, który pozwala na ładowanie akumulatora tak szybko, jak to możliwe, ale uwzględnia jego wewnętrzną rezystancję.

CZYTAJ TAKŻE: Narkomani opanowali autonomiczne samochody

Zdaniem inżynierów wysoka rezystancja wewnętrzna akumulatora (czynnik, który decyduje o jego wydajności energetycznej) może powodować problemy podczas ładowania. Dodatkowo może prowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora.

Portal „TheNextWeb” informuje, że stosując proces szybkiego ładowania pojemność akumulatora zmniejszyła się nawet o 40 proc. po 40 cyklach ładowania. Z kolei po 60 cyklach ogniwa zaczęły pękać, odsłaniając wewnętrzne elementy, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do pożaru.

CZYTAJ TAKŻE: Chińskie naklejki rozbroiły sztuczną inteligencję Tesli

Według naukowców taki proces skutecznie zniszczy akumulatory już po 25 cyklach ładowania. Akumulatory samochodowe wycofuje się bowiem z eksploatacji, jeśli mają mniej niż 80 proc. swojej pierwotnej całkowitej pojemności.

Wykorzystanie metody opartej na wewnętrznej oporności spowodowało, że pojemność akumulatora została zmniejszona tylko o około 20 proc. Zespół badaczy z UCR zaleca zminimalizowanie wykorzystania komercyjnych szybkich ładowarek.

CZYTAJ TAKŻE: Słoneczne auta rzucają wyzwanie zwykłym elektrykom

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najgroźniejsi celebryci w internecie. Szukanie ich grozi wirusem

Wyszukując informacje w sieci o ulubionych celebrytach, możemy być narażeni na ataki cyberprzestępców i ...

Wiceprezes CD Projektu: Pracujemy nad kolejną dużą produkcją

Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wręcz przeciwnie, dopiero zaczęliśmy naszą kampanię związaną z „Cyberpunkiem” ...

Tapeta poprawi działanie wi-fi

„Inteligentna powierzchnia” stworzona przez naukowców z bostońskiego Massachusetts Institute of Technology może dziesięciokrotnie zwiększyć ...

Unia: trzecie uderzenie w Google’a

Google zapłaci 1,49 mld euro za nadużywanie dominującej pozycji na rynku pośrednictwa w reklamach ...

Chiny chcą zakazać kopania bitcoina

To może być kolejny cios dla walut cyfrowych, które niedawno złapały drugi oddech. Chińskie ...

Tajemnicza wizyta Jacka Ma w Wilnie

Najbogatszy Chińczyk odwiedził stolicę Litwy. Nikt nie wie, po co. Wizyta była prywatna. Jack ...