Przełom w protetyce i robotyce. Sztuczna skóra pozwala czuć

Luke MacGregor/Bloomberg

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT z Melbourne w Australii stworzyli sztuczną skórę, która reaguje na bodźce bólowe. To może być przełom nie tylko w robotyce, ale także w medycynie.

Sztuczna skóra, wykonana z silikonowej gumy ma fakturę prawdziwej skóry i jest bardzo podobna do ludzkiej pod względem właściwości mechanicznych. Madhu Bhaskaran, profesor inżynierii na Uniwersytecie RMIT i główna badaczka projektu powiedziała CNN, że wynalazek może doprowadzić do przełomowych innowacji w protetyce i robotyce.

CZYTAJ TAKŻE: Torebka zrobiona z grzybów? To będzie skóra przyszłości

Tak jak prawdziwa skóra jej sztuczna wersja została zaprojektowana tak, by reagować, gdy ciśnienie, ciepło lub zimno przekraczają próg bólu. Zewnętrzne warstwy powłoki to wielowarstwowe obwody elektroniczne z czujnikami reagującymi na bodźce. Dzięki temu robot, powleczony taką skórą będzie odczuwał ból, zupełnie jak człowiek, którego skóra wysyła sygnały elektrycznie do ośrodkowego układu nerwowego. – Obwody elektroniczne działają w podobny sposób i są równie szybkie – wyjaśnia Bhaskaran.

Sztuczną skórę można zaprogramować tak, by wysyłała sygnały i prowokowała takie same jak ludzie reakcje na dotknięcie gorącej powierzchni – czyli gwałtowne cofnięcie dłoni. Kiedy jeden z czujników w sztucznej skórze wykryje bodziec bólowy, wysyła sygnał elektryczny do części struktury naśladujących mózg.

Naukowcy podkreślają, że sztuczna skóra nie jest jeszcze do końca gotowa, ponieważ wymaga jeszcze wielu badań i pracy, ale już teraz wydaje się obiecującym produktem, który będzie można wykorzystać w robotyce oraz protetyce, by sprawić, żeby protezy kończyn były bardziej naturalne i reagowały w bardziej „ludzki” sposób – informuje CNN.

CZYTAJ TAKŻE: Mikroczipy pod skórą zamiast biletu czy kluczy. Niebezpieczna moda

Na przykład dzięki specjalnemu oprogramowaniu udało się ustawić różne stopnie wrażliwości sztucznej skóry, tak aby elektronika naśladująca mózg mogła je zidentyfikować i łatwo określić jako bodźce bólowe a nie zwykły brak komfortu. Dzięki temu sztuczna skóra potrafi odróżnić delikatne ukłucie szpilki od bolesnego dźgnięcia, ciepłą powierzchnię od bardzo gorącej i parzącej.

To jednak nie koniec potencjalnych możliwości tego materiału. Sztuczna skóra może być również wykorzystywana do przeszczepów skóry. Można będzie ją użyć jako tymczasowego zabezpieczenia rany przed właściwym przeszczepem lub jako stałego pokrycia rany, kiedy przeszczep prawdziwej skóry jest nie możliwy. Sztuczna skóra nie tylko będzie chronić, ale pozwoli także na czucie. Powleczone taką skórą protezy dłoni czy nóg pozwałaby ludziom w nie wyposażonym „czuć” ciepło i zimno a nawet powierzchnię, po której stąpają.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfon obudowany ludzką skórą? Szokujące urządzenie

Sztuczna skóra może też zostać wykorzystana w chirurgii do stworzenia inteligentnych rękawiczek. To jednak będzie wymagać jeszcze wielu badań – przyznają autorzy projektu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technologiczni giganci ruszają do walki z epidemią

Alibaba, chiński potentat m.in. e-handlu, sięga po sztuczną inteligencję. Koncern opracował system AI, który ...

Festiwal promocji w sieci. Czas na Black Friday i Cyber Monday

Choć sezon świąteczny zawsze kojarzył się z wszelkimi akcjami zwiększającymi sprzedaż, to ten rok ...

Robert Lewandowski w kreskówce i grze wideo

Studio Mousetrap Games stworzy grę z najlepszym polskim piłkarzem. Potencjalny hit ma być wzorowany ...

Rosjanie ożywili Monę Lisę

Rosyjscy badacze pracujący dla Samsunga opracowali udoskonalony system nakładania punktów orientacyjnych na twarze ze ...

Efekty „rewolucji” w naszym nowym trybie pracy zostaną z nami na dłużej

Jacek Szczepański Wiceprezes Zarządu, Atende S.A. Absolwent studiów magisterskich Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki ...

Polska firma pomoże w walce z koronawirusem

Molecule.one to biotechnologiczny startup z Polski. Tworzy specjalistyczne oprogramowanie, usprawniające proces planowania syntez chemicznych. ...