Zaczynali od owcy Dolly. Teraz będą świnie dla alergików

Shutterstock

Amerykańska Agencja ds. Żywności zatwierdziła genetycznie modyfikowane świnie. Zwierzęta mogą być hodowane do celów spożywczych oraz medycznych.

Świnie, stworzone przez firmę medyczną Revivicor, mogą być wykorzystywane do produkcji leków, do dostarczania narządów i tkanek do przeszczepów oraz do produkcji mięsa, które jest bezpieczne dla osób z alergią na czerwone mięso – pisze portal The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczne mięso ma teraz podbić flexitarian. Dostawa pod drzwi

Komisarz FDA dr Stephen Hahn w specjalnym oświadczeniu prasowym nazwał produkt „ogromnym kamieniem milowym w dziedzinie innowacji naukowych”. Z produktów wytworzonych z tkanek świń o nazwie GalSafe mogą bezpiecznie korzystać osoby z zespołem alfa-gal, w tym także z heparyny rozrzedzającej krew wytwarzanej z jelit wieprzowych. Możliwe są także bezpieczne przeszczepy tkanek lub organów. Alergia na cukier alfa-gal, znana również jako alergia na mięso ssaków, (MMA) oraz zespół alfa-gal (AGS) pojawiają się u ludzi w wyniku ukąszenia przez niektóre gatunki kleszczy.

Genetycznie modyfikowane świnie to nie pierwsze zwierzęta dopuszczone przez FDA do obrotu medycznego i spożywczego. Agencja zatwierdziła w 2015 roku do spożycia modyfikowane łososie, a także antykoagulant stosowany w zapobieganiu zakrzepom krwi u pacjentów z rzadką chorobą zwaną dziedzicznym niedoborem antytrombiny, który wytwarzany jest z mleka zmodyfikowanych genetycznie kóz. Preparat został zatwierdzony w 2009 roku. Poza tym na rynek dopuszczono w 2015 roku także środki lecznicze wytwarzane z jaj kur modyfikowanych genetycznie oraz środek do leczenia hemofilii, który powstaje z mleka modyfikowanych genetycznie królików.

CZYTAJ TAKŻE: Po wegańskim mięsie czas na mleko. Smakuje jak krowie

Revivicor to firma, która została wydzielona ze spółki macierzystej PPL Therapeutics, która w 1996 r. sklonowała pierwsze w historii zwierzę – owcę Dolly. Revivicor skupia się na praktycznym zastosowaniu genetycznych modyfikacji zwierząt.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut. Będą nowe regulacje

Bitcoin i inne waluty cyfrowe zyskały popularność m.in. dlatego, że zaoferowały sposób obejścia rządowego ...

TikTok zablokował konto za krytykę Chin. Teraz się kaja

Serwis społecznościowy TikTok przeprasza i odblokowuje konto amerykańskiej nastolatki Ferozy Aziz. 17-latka straciła konto ...

Iran likwiduje kopalnie kryptowalut. Były w meczetach

Władze Iranu skonfiskowały blisko tysiąc komputerów, które były używane do nielegalnego wydobywania kryptowalut, m.in. ...

Vaio reaktywacja. To nie pierwsza marka powracająca z zaświatów

Popularna niegdyś marka notebooków japońskiego koncernu wraca na europejski rynek. Takich prób „ożywiania trupa” ...

Świat ma już dwóch 100-miliarderów. Ale na krótko

Bill Gates, szef Microsoftu, dołączył do Jeffa Bezosa, założyciela Amazona. Są oni jedynymi członkami ...

NC+ przestaje istnieć. Teraz będzie Platforma Canal+

Platforma satelitarna Nc+  zmieni nazwę na „Platforma Canal+”. Taką informację ITI Neovision, spółka prowadząca ...