Roje dronów sterowane przez gogle. Mają okiełznać protesty

Shutterstock

Naukowcy z Polytechnique Montréal opracowali specjalny system rozszerzonej rzeczywistości, który pozwala kierować jednocześnie całą grupą bezzałogowych statków powietrznych.

Zestaw, składający się z wyświetlacza w postaci gogli, umożliwi kontrolę nad takim tzw. rojem bez użycia rąk – podaje serwis Interesting Ingeneering. Wedle badaczy, takie narzędzie sprawdzi się w misjach wojskowych, monitoringu prowadzonym przez straż pożarną, czy w działaniu policji.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze będą widzieć przez ściany. Megakontrakt Microsoftu

Montowany na głowie interfejs ma być bardziej intuicyjny. Kierujący zespołem badawczym Benoit Ozella oraz Naser Addin badali, jak technologia AR może w przyszłości sprawdzić się w sytuacjach krytycznych. Tak powstał system, z którego można korzystać całkowicie bez użycia rąk. A to – jak zauważają eksperci – pozwala użytkownikom w większym stopniu skupić się obrazie, niż w przypadku, gdy dodatkowo trzeba manipulować tradycyjnymi kontrolerami. Nowy interfejs miał zostać wdrożony testowo w straży pożarnej w Montrealu, ale – z powodu pandemii – pilotaż odłożono.

– Po zakończeniu epidemii zamierzamy przeprowadzić kilka testów ze strażakami. Oczywiście będziemy również kontynuować badania i opracowywać podobne zastosowania technologii AR w różnych dziedzinach zastosowań, takich jak opieka zdrowotna, chirurgia, czy wirtualne kokpity – wylicza Naser Addin, cytowany przez Interesting Ingeneering.

CZYTAJ TAKŻE: Gogle VR dla krów i muzyka mają zwiększyć produkcję mleka w Rosji

Serwis podaje, że roje dronów mogłyby służyć do precyzyjnej obserwacji protestów ulicznych, bez konieczności narażania funkcjonariuszy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gra Cyberpunk 2077 w dobrej cenie

Polska produkcja Cyberpunk 2077 ukaże się już 19 listopada 2020 r. Jeżeli więc jeszcze ...

Spotify wziął się za masowe nadużycia. Ma na to sposób

Opcja rodzinna to najpopularniejszy plan w Spotify. Serwis chce jednak kontrolować, czy nie jest ...

Systemy rozpoznawania obrazu łapią złodziei

Sztuczna inteligencja, podobna do tej stosowanej przez Teslę w autonomicznych pojazdach czy Google’a do ...

Maszyna wykrywająca korupcję okazała się zbyt skuteczna

Chiński system oparty o sztuczną inteligencję łapie skorumpowanych urzędników. Wzbudził jednak silne protesty administracji ...

Polska firma oferuje podróże ze sztuczną inteligencją

Hotailors powstał zaledwie nieco ponad dwa lata temu, a dziś globalnym klientem poznańskiego startupu ...