Chińczycy testują AI na Ujgurach. Wskazuje: winny czy niewinny

Bloomberg

System kamer wykorzystujący sztuczną inteligencję i rozpoznawanie twarzy do odczytywania stanów emocjonalnych jest testowany na Ujgurach w Sinciangu – informuje BBC.

Według brytyjskiej telewizji informację o systemie nadzoru przekazał pod warunkiem zachowania anonimowości inżynier oprogramowania, który instalował tego typu systemy na posterunkach policyjnych w prowincji Sinciang. Według międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka w regionie istnieje kilka tzw. centrów reedukacyjnych w których przetrzymywanych jest ponad milion osób, głównie Ujgurów, przedstawicieli lokalnej mniejszości muzułmańskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Chińscy hakerzy atakują Ujgurów za granicą

Pekin tłumaczy, że inwigilacja w regionie Sinciang jest konieczna ze względu na obecność separatystów, którzy mogą zagrozić bezpieczeństwu kraju. Chińskie władze oskarżają ich także o terroryzm i powiązania z islamskimi ekstremistami z innych krajów islamskich.

Sinciang jest domem dla 12 milionów Ujgurów, z których większość to muzułmanie.

Informator BBC pokazał w programie informacyjnym „Panorama” zdjęcia pięciu Ujgurów, na których na komisariatach policji przeprowadzono testy rozpoznawania emocji. „Chiński rząd używa ich jako obiekty różnych eksperymentów, podobnie jak szczury w laboratoriach. Umieszczaliśmy detektor emocji 3 metry od badanego. Urządzenie jest podobne do wykrywacza kłamstw, ale jego technologia jest znacznie bardziej zaawansowana” – tłumaczył informator.

System AI uczy się także, jak wykrywać i analizować co kilka minut zmiany w wyrazie twarzy, badając pory skórne. Oprogramowanie tworzy wykres kołowy, w którym czerwony segment reprezentuje negatywny lub niespokojny stan umysłu. System ma być przeznaczony do „wstępnej oceny” emocji.

CZYTAJ TAKŻE: Pekin może obserwować 100 mln osób za pomocą partyjnej aplikacji

Według informatora BBC funkcjonariusze policji używają „foteli unieruchamiających”, które są normą na komisariatach policji w całych Chinach. Nadgarstki i kostki zatrzymanego są blokowane metalowymi kajdankami. Oprogramowanie analizujące stan emocjonalny zatrzymanego jest używane do wstępnego określenia czy funkcjonariusze mają do czynienia z osobą, która mogła popełnić czyn zabroniony czy też z niewinną osobą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd chce pokaźnego „podatku od Netfliksa”. Branża protestuje

Takie platformy VOD jak Netflix, czy Ipla, mają zapłacić 1,5 proc. swoich przychodów na ...

Sociale stawiają na wideo

Także w mediach społecznościowych widać zdecydowaną modę na treści wideo wypierające stopniowo wiadomości tekstowe. ...

Roboty naprawiają już rury bez rozkopywania ulic

Dzięki takim urządzeniom miasta unikną uciążliwych remontów. Roboty pracują już pod Oxford Street w ...

Internetowe zrzutki z Trójmiasta. To ma być więcej niż platforma

Crowdfunding nabiera rozpędu. Właśnie ruszył Wspólny Interes, nowa platforma tego typu, która chce wspierać ...

Zbyt męska twarz polskiej branży IT

Tylko co siódmy specjalista ds. IT w Polsce jest kobietą. To sporo poniżej unijnej ...

„100 innowacji stulecia”. Polski prekursor kolorowej telewizji

Nauczyciel z Tarnowa był porównywany do Thomasa Edisona. Będąc samoukiem, stworzył ponad 50 wynalazków. ...