Brytyjscy naukowcy zainspirowani pajęczą przędzą i jej niezwykłą wytrzymałością stworzyli nowy polimer, który może zastąpić plastik. Tworzywo to, podobnie jak pajęcze nici i jedwab, składa się z białek roślin. Dzięki temu można go kompostować, ponieważ ulega biodegradacji.
Wytwarzany jest z materiałów roślinnych bez konieczności chemicznej modyfikacji, a sam proces produkcji pochłania niewiele energii. Mimo roślinnego pochodzenia tworzywo jest trwałe, wodoodporne i może być produkowane na skalę przemysłową. Zdaniem naukowców, którzy stworzyli nowy polimer może stać się alternatywą dla tradycyjnego plastiku.
CZYTAJ TAKŻE: Koniec foliowych toreb? Jest naturalna alternatywa ze… śmieci
To nie pierwsza próba stworzenia syntetycznego materiału przypominającego wytrzymałą pajęczynę. Jednak dotychczas do produkcji takiej nici konieczna była duża ilość energii i toksycznych rozpuszczalników, co sprawiało, ze projekt nie była racjonalny ze względów użytkowych.
Sieć upleciona przez naukowców z Cambridge wykonana jest z hydrożelu, który w 98 proc. składa się z wody, a pozostałe 2 proc. to krzemionka i celuloza. Materiał nie zawiera żadnych toksycznych związków. Manipulując interakcjami chemicznymi badacze wyciągali z hydrożelu pojedyncze włókna o specyficznej strukturze molekularnej. Każde włókno jest cieńsze od ludzkiego włosa, choć można też wytworzyć grubsze.