„Dziewica” leci w kosmos. Rakietę wystrzelą z samolotu

Rakieta LauncherOne ma w najbliższych dniach zostać odpalona spod skrzydła zmodyfikowanego boeinga 747 Cosmic Girl, który wystartuje z bazy na pustyni Mojave w Kalifornii.

Publikacja: 09.01.2021 17:45

„Dziewica” leci w kosmos. Rakietę wystrzelą z samolotu

Foto: mat. pras.

Rakieta, której ładunkiem będzie 10 niewielkich satelitów, zostanie wyniesiona samolotem na wysokość ok. 9 km. Stąd rozpocznie kosmiczną misję. Jeśli misja się powiedzie (jej rozpoczęcie początkowo zaplanowano na niedzielę, 10 stycznia wieczorem), może to oznaczać rewolucje w sposobie wynoszenia satelitów i innych obiektów na orbitę. Odpalenie rakiety z samolotu jest znacznie tańsze od pionowego startu z ziemi. Koszt każdej operacji to około 12 mln dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza wycieczka w kosmos już w 2021 roku. Drogo?

To druga próba Virgin Orbit, firmy brytyjskiego biznesmena Richarda Bransona. W maju ubiegłego roku, co prawda z powodzeniem odpalono 21-metrową dwustopniową i napędzaną ciekłym tlenem rakietę, ale nie zdołała dotrzeć w przestrzeń kosmiczną. Doszło – jak podawała firma – do  „anomalii”, która zmusiła do zakończenia lotu. Rakieta spadła do Pacyfiku.

„Okno dla naszej misji Demo 2 otwiera się w niedzielę z możliwością startów przez cały styczeń” – poinformował na Twitterze Richard Branson.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie polecieli w kosmos. Teraz to wyścig miliarderów

Rakiety Bransona mają zabierać będą nieduże satelity, gdyż ich nośność jest mniejsza (wynosi do 500 kg) niż konkurencyjnych rakiet firmy SpaceX należącej do miliardera Elona Muska. Ta ostatnia firma wysłała w maju w kosmos (we współpracy z NASA) pierwszą od prawie dekady misję załogową z terytorium USA.

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.