Algorytm Covariant Brain, który zrewolucjonizuje pracę fabryk, system Augmedics xvision, dzięki któremu chirurdzy zyskują, niczym superbohaterowie, widzenie „rentgenowskie”, czy pozornie błaha innowacja od Boscha – inteligentna osłona słoneczna kierowców – to przykłady rozwiązań, które pojawiły się w tym roku, a w nieodległej perspektywie, lub już nawet dziś, zmienią nasze życie.
Roboty nauczą się na własnych błędach
Wydawnictwo „Popular Science” ogłosiło zdobywców prestiżowej nagrody Best of What’s New 2020, z kolei magazyn „Time” zaprezentował wyniki rankingu „The Best Inventions of 2020”. Wspólnym mianownikiem najbardziej przełomowych produktów i technologii tego roku, które znalazły się na liście Top 100, są w większości przypadków AI (sztuczna inteligencja) oraz AR/VR (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. Z kolei, jak podkreśla Corinne Iozzio, redaktor naczelna „Popular Science”, innowatorzy poczynili znaczące kroki naprzód w mijającym, niezwykle burzliwym roku. – Stworzyli produkty, które pomagają usprawniać funkcjonowanie naszych domów, poprawiać zdrowie, chronić środowisko – wyjaśnia.
CZYTAJ TAKŻE: Medyczne łóżko jak ze „Star trek”. To badanie przyszłości?
„Popular Science” nagrody przyznał m.in. w takich kategoriach, jak inżynieria czy bezpieczeństwo, a „Time” – łączność, edukacja czy opieka medyczna. I właśnie w tej ostatniej kategorii znajduje się jedno z rozwiązań, które już dziś można określić jako przełomowe. Chodzi o rozwiązanie startupu Augmedics. Jego twórca Nissan Elimelech wpadł na pomysł inspirowany mocami superbohaterów i postanowił wyposażyć chirurgów w możliwość „prześwietlania” wzrokiem. Kilka lat prac badawczo-rozwojowych przyniosło efekty – projekt xvision, bo o nim mowa, to specjalny zestaw gogli, który wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną do przekształcania tomografii komputerowej pacjenta w trójwymiarową wizualizację. Takie rozwiązanie wspomaga medyków w przeprowadzaniu operacji m.in. kręgosłupa. Technologia ta w praktyce nakłada trójwymiarowy obraz kręgosłupa pacjenta na jego ciało, pozwalając chirurgom „zajrzeć”, co jest pod skórą, bez odwracania wzroku od stołu operacyjnego. Urządzenie w br. weszło już do wyposażenia czołowych szpitali w USA.
Na uwagę zasługuje inne równie nowatorskie rozwiązanie, które może dokonać przełomu w fabrykach i magazynach. Chodzi o specjalny algorytm Covariant Brain, który sprawi, że roboty, wykonujące wielokrotnie to samo, stosunkowo proste zadanie, a zawodzące przy najmniejszej zmianie, staną się bardziej inteligentne. Algorytm, który wykorzystuje tzw. wzmocnione uczenie maszynowe, pozwoli maszynom uczyć się metodą prób i błędów. Innowacyjny system sprawdził się już w tym roku w praktyce – w jednym z magazynów obsłużył 10 tys. różnych obiektów, wykazując się 99-proc. dokładnością, co jest ewenementem w świecie automatyzacji.