Innowacje 2020 roku, które zmienią nasze życie

Sztuczna inteligencja, roboty oraz wirtualna i rozszerzona rzeczywistość rządzą dziś technologicznymi trendami. Pandemia mocno przyspieszyła ich rozwój.

Publikacja: 29.12.2020 09:27

Augmendics wdrożył technologię przyszłości – ta wesprze chirurgów podczas skomplikowanych operacji

Augmendics wdrożył technologię przyszłości – ta wesprze chirurgów podczas skomplikowanych operacji

Foto: Augmedics

Algorytm Covariant Brain, który zrewolucjonizuje pracę fabryk, system Augmedics xvision, dzięki któremu chirurdzy zyskują, niczym superbohaterowie, widzenie „rentgenowskie”, czy pozornie błaha innowacja od Boscha – inteligentna osłona słoneczna kierowców – to przykłady rozwiązań, które pojawiły się w tym roku, a w nieodległej perspektywie, lub już nawet dziś, zmienią nasze życie.

Roboty nauczą się na własnych błędach

Wydawnictwo „Popular Science” ogłosiło zdobywców prestiżowej nagrody Best of What’s New 2020, z kolei magazyn „Time” zaprezentował wyniki rankingu „The Best Inventions of 2020”. Wspólnym mianownikiem najbardziej przełomowych produktów i technologii tego roku, które znalazły się na liście Top 100, są w większości przypadków AI (sztuczna inteligencja) oraz AR/VR (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. Z kolei, jak podkreśla Corinne Iozzio, redaktor naczelna „Popular Science”, innowatorzy poczynili znaczące kroki naprzód w mijającym, niezwykle burzliwym roku. – Stworzyli produkty, które pomagają usprawniać funkcjonowanie naszych domów, poprawiać zdrowie, chronić środowisko – wyjaśnia.

CZYTAJ TAKŻE: Medyczne łóżko jak ze „Star trek”. To badanie przyszłości?

„Popular Science” nagrody przyznał m.in. w takich kategoriach, jak inżynieria czy bezpieczeństwo, a „Time” – łączność, edukacja czy opieka medyczna. I właśnie w tej ostatniej kategorii znajduje się jedno z rozwiązań, które już dziś można określić jako przełomowe. Chodzi o rozwiązanie startupu Augmedics. Jego twórca Nissan Elimelech wpadł na pomysł inspirowany mocami superbohaterów i postanowił wyposażyć chirurgów w możliwość „prześwietlania” wzrokiem. Kilka lat prac badawczo-rozwojowych przyniosło efekty – projekt xvision, bo o nim mowa, to specjalny zestaw gogli, który wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną do przekształcania tomografii komputerowej pacjenta w trójwymiarową wizualizację. Takie rozwiązanie wspomaga medyków w przeprowadzaniu operacji m.in. kręgosłupa. Technologia ta w praktyce nakłada trójwymiarowy obraz kręgosłupa pacjenta na jego ciało, pozwalając chirurgom „zajrzeć”, co jest pod skórą, bez odwracania wzroku od stołu operacyjnego. Urządzenie w br. weszło już do wyposażenia czołowych szpitali w USA.

Na uwagę zasługuje inne równie nowatorskie rozwiązanie, które może dokonać przełomu w fabrykach i magazynach. Chodzi o specjalny algorytm Covariant Brain, który sprawi, że roboty, wykonujące wielokrotnie to samo, stosunkowo proste zadanie, a zawodzące przy najmniejszej zmianie, staną się bardziej inteligentne. Algorytm, który wykorzystuje tzw. wzmocnione uczenie maszynowe, pozwoli maszynom uczyć się metodą prób i błędów. Innowacyjny system sprawdził się już w tym roku w praktyce – w jednym z magazynów obsłużył 10 tys. różnych obiektów, wykazując się 99-proc. dokładnością, co jest ewenementem w świecie automatyzacji.

Drukuj sobie makijaż

Do grupy projektów, które zmieniają naszą rzeczywistość, wybrano również nieco mniej spektakularne, ale z pewnością ważne innowacje – np. Virtual Visor. To inteligentny samochodowy daszek przeciwsłoneczny, który rozwiąże problem ochrony przed rażącym światłem, ale nie kosztem ograniczenia pola widzenia. System od Boscha to w praktyce przezroczysty ekran LCD, wspomagany kamerą monitorującą twarz kierowcy. W efekcie komputer analizuje, w którą stronę użytkownik w danym momencie patrzy, i przyciemnia tylko odpowiednią część ekranu.

CZYTAJ TAKŻE: Ratownicy medyczni będą latać jak Iron Man

Inne innowacyjne rozwiązanie br. to Mink, czyli prawdziwa drukarka do makijażu 3D (pozwala na domową produkcję spersonalizowanych odcieni), czy MyEats, bekon pochodzenia roślinnego, który z powodzeniem naśladuje smak i teksturę prawdziwego mięsa (dzięki specjalnie zaprogramowanej hodowli korzeni grzybów i ich marynowaniu m.in. w soku z buraków).

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację