Polska sztuczna inteligencja wykryje raka piersi

Ailis, medyczna spółka z Krakowa, stworzyła nowatorskie rozwiązanie, które ma usprawnić wczesne diagnozowanie zmian nowotworowych oraz szacowanie ryzyka zachorowania u kobiet.

Publikacja: 03.03.2021 08:16

Polska sztuczna inteligencja wykryje raka piersi

Foto: Shutterstock

Wykorzystuje ono sieci neuronowe sztucznej inteligencji (AI), rozwiązania telemedyczne i tzw. POD (parametryczne obrazowanie dynamiczne). Jak zapowiadają twórcy, innowacyjna technologia to przełom w obszarze diagnostyki, zwłaszcza w przypadku tzw. gęstych piersi, czyli tych o gruczołowej budowie, charakterystycznych dla młodych kobiet oraz Azjatek.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjne metody wykrywania raka. Wprowadzają w błąd

System monitoringu Ailis porównuje standaryzowane wyniki badań kobiety w czasie i wykrywa nawet najmniejsze anomalie przy wykorzystaniu algorytmów AI. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie precyzyjnego wyniku na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Ponadto na podstawie analizy struktury piersi oraz wywiadu rodzinnego sieci neuronowe rozpoznają ryzyko wystąpienia choroby w przyszłości. Badanie z wykorzystaniem polskiego urządzenia jest bezdotykowe i bezbolesne. Trwa ledwie 4 minuty, a wynik dostępny jest w przeznaczonej do tego aplikacji już po 10 minutach. Dla porównania czas trwania standardowego badania to ok. 30 minut, a procedura diagnostyczna może zająć kilka miesięcy.

Za startupem kryją się specjaliści genewskiego ośrodka CERN, naukowcy Politechniki Gdańskiej i Instytutu Fizyki Jądrowej oraz onkolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ailis kieruje Michał Matuszewski (na zdj.), który już planuje zwiększyć zespół badawczy do 60 osób i przeprowadzenie badań klinicznych. Projekt otrzymał m.in. na te cele niemal 5 mln zł dofinansowania NCBR.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy uderzą w raka. Korytarz życia na autostradzie

Według WHO rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie – w ub.r. wykryto go u 2,3 mln kobiet. Leczony w początkowej fazie może być całkowicie wyleczalny, lecz w przypadku rozwoju guza do IV stadium wskaźnik przeżycia spada do ledwie 22 proc.

Technologie
Mają dość przekręcania swoich nazwisk. Podjęli radykalne działania
Technologie
Samouczące się protezy z AI pomagają ukraińskim żołnierzom. Mogą wrócić na front
Technologie
Afera wokół ChatGPT. Scarlett Johansson oskarża firmę o kradzież głosu
Technologie
Blisko przełomu. Sztuczna inteligencja zyskuje umiejętność abstrakcyjnego myślenia
Technologie
Współtwórca ChatGPT oskarża firmę. „AI jest mądrzejsza od nas”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy