Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 05:45 Publikacja: 16.11.2020 00:05
Foto: Adobe Stock
Tlen jest uwięziony w księżycowej glebie – regolicie. Naukowcy z brytyjskiej firmy Metalysis oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej opracowali prototypową placówkę umożliwiającą wytwarzanie z regolitu tlenu, co może mieć ogromne znaczenie dla stworzenia na Księżycu w przyszłości stałych baz.
CZYTAJ TAKŻE: Kobieta pokieruje lotami załogowymi w kosmos. Musk jest jej fanem
Chiński model AI, który zadebiutował na rynku w styczniu tego roku, szybko zdobył popularność. Po system DeepSeek sięgają jednak nie tylko zwykli użytkownicy, ale także liczne instytucje i urzędnicy, a teraz również wojsko.
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Pekin ma być już o krok przed Waszyngtonem w rozwoju kolejnej generacji dronów stealth. Latają trzy razy dłużej, zużywając o połowę mniej energii niż amerykańscy rywale.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Lockheed Martin wraz ze spółką Q-CTRL opracował nowatorski system nawigacji, który obywa się bez satelitarnego GPS. Jest odporny choćby na zakłócenia przez Rosję, które mocno utrudniły działanie amerykańskim rakietom w Ukrainie.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Za pieniądze Sbierbanku stworzono sztuczną inteligencję, która ma – jak donoszą rosyjskie media – przewyższać popularne chatboty z Chin i USA. Ale czy z nazwą GigaChat Max mogło być inaczej? Ten projekt musiał zakończyć się sukcesem.
Ten wynalazek może wywrócić produkcję chipów do góry nogami. Chińscy naukowcy opracowali technologię, która pozwoli produkować najbardziej zaawansowane półprzewodniki w inny sposób niż dotychczas.
Operatorom logistycznym nie jest łatwo pogodzić oczekiwania klientów, koszty, oddziaływanie środowiskowe i presję regulacyjną. Szczególnie ten ostatni element stanowi poważne wyzwanie.
Chociaż na razie tylko trzech na dziesięciu polskich pracowników wykorzystuje sztuczną inteligencję w swojej pracy, to już w kolejnej dekadzie w dużej części zawodów AI stanie się niezbędną kompetencją.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Prezydent Donald Trump przyznał firmie Boeing ogromny kontrakt na budowę najbardziej zaawansowanego myśliwca stealth na świecie. Ale nie tylko Amerykanie pracują nad takimi samolotami.
Hakerzy mogą wykorzystać ogromne moce obliczeniowe, przed którymi nie ochronią obecne systemy. Zagrożeni są wszyscy - ostrzegła brytyjska agencja ds. cyberbezpieczeństwa.
Na jednym z serwisów hakerzy mieli wystawić na sprzedaż dane prawie 25 mln klientów Empiku. Jednak - jak twierdzi firma - oferowana baza danych jest nieaktualna i nie ma zagrożenia dla klientów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas