Reklama
Rozwiń

Roboty i AI walczą z koronawirusem

Sztuczna inteligencja BlueDot przewidziała epidemię w Chinach. Teraz inteligentne maszyny pomagają w „zabijaniu” wirusa.

Publikacja: 03.02.2020 07:33

Roboty i AI walczą z koronawirusem

Foto: Bloomberg

Wirus 2019-nCoV, nazywany koronawirusem Wuhan, zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Jednak nim epidemia wybuchła, o możliwym zagrożeniu informował kanadyjski startup BlueDot. Jego ostrzeżenia władze w Pekinie jednak zbagatelizowały.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w fabryki smartfonów. Sprzęt może podrożeć

BlueDot wykorzystuje zaawansowany system sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego do monitorowania zachowań i anomalii w sieci – wychwytuje np. na forach i w blogach informacje o potencjalnych zagrożeniach wirusowych, a na podstawie analizy dystrybucji biletów lotniczych określa zakres geograficznego rozprzestrzeniania się chorób. – Moc AI polega na tym, że możesz zacząć integrować wszystkie te źródła danych razem – twierdzi Daniel Streicker, naukowiec z Glasgow University.

""

GermFalcon to robot do walki z koronawiruesemmat. pras.

Foto: cyfrowa.rp.pl

W podobny sposób analizy zagrożeń epidemiologicznych prowadzi firma Vulcan z Seattle. Ale teraz na front walki z wirusem wysuwają się inne technologie, jak np. plazmy airPHX. Technologia z USA, wykorzystywana w szpitalach czy halach lotnisk, ma neutralizować do 95 proc. wirusów w powietrzu i utrzymujących się na powierzchniach. Inny sposób to roboty „zabijające” koronawirusa za pomocą promieni UV. Rozwiązanie tworzone przez spółkę Dimer UVC Innovations z Los Angeles ma odkażać samoloty przylatujące z Chin. Maszyny trafią na trzy amerykańskie lotniska.

CZYTAJ TAKŻE: Postępy epidemii koronawirusa można śledzić online

Jak podaje CNN, lekarze z Providence Regional Medical Center w stanie Waszyngton już sięgnęli po roboty, które mają mierzyć parametry życiowe chorych i służyć jako platforma do wideokonferencji z zarażonymi.

Z kolei w Chinach w centrum kwarantanny w Hangzhou roboty dowożą odizolowanym posiłki – to sposób na ograniczenie możliwości dalszego rozprzestrzeniania się 2019-nCoV.

Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI miało poprowadzić biznes. Totalna klapa potentata
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim
Technologie
Google „otwiera” swojego bota. Gemini zyska nowe możliwości?