Substancję opracował zespół pod kierunkiem prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik na Wydziale Chemii UW, przy współpracy z prof. Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii PAN. Po udanych testach na zwierzętach trwają zaawansowane prace nad rozpoczęciem pierwszej fazy testów klinicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Polska biotechnologia nie może rozwinąć skrzydeł

Substancja byłaby stosowana w uśmierzaniu bólu o podłożu neuropatycznym, w ostrych stanach urazowych czy w leczeniu paliatywnym. Obecnie stosowane opioidy skutecznie uśmierzają ból, ale wykazują właściwości uzależniające. Nowa substancja jest potrzebna w stężeniu mniejszym o kilka tysięcy razy od morfiny. Badacze działają w uniwersyteckiej spółce spin-off Matariki Bioscience. Udziały mniejszościowe ma w niej spółka celowa UW pod nazwą UWRC.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Nanogroup: Leki na raka mogą być tańsze i bezpieczniejsze

– Istotą działania centrów transferowych działających przy uczelniach jest komercjalizacja nauki. Nasz ośrodek jest najstarszym w Polsce tego typu centrum działającym przy uniwersytecie i jest rozbudowany zarówno pod kątem wsparcia w ochronie własności intelektualnej, jak i w zakresie pomocy ze strony brokerów technologii. Korzyść płynąca ze współpracy z UOTT to przede wszystkim zdjęcie z barków naukowców kwestii związanych z urynkowieniem produktu i organizacją ochrony patentowej, co pozwala skupić się w pełni na nauce lub rozwoju wynalazku – mówi Marek Massalski, odpowiadający z kontakt UOTT z mediami.