Ryba-szpieg będzie pracować dla wojska

Naukowcy z Uniwersytetu w Wirginii i Harvardu skonstruowali robota-rybę, który pływa dokładnie tak jak tuńczyk żółtopłetwy i bez trudności może się „wmieszać” w ławice ryb. Dzięki temu Tunabot może być idealnym narzędziem do patrolowania mórz.

Publikacja: 24.09.2019 22:42

Ryba-robot będzie trudna do wykrycia. Może bez problemu wmieszać się w stado tuńczyków, które naślad

Ryba-robot będzie trudna do wykrycia. Może bez problemu wmieszać się w stado tuńczyków, które naśladuje sposobem poruszania się

Foto: Bloomberg

W przeciwieństwie do prawdziwego tuńczyka żółtopłetwego ma zaledwie 25 cm długości, ale i tak świetnie radzi sobie w wodzie i prędkością dorównuje prawdziwemu tuńczykowi – informuje portal newscientist.com. Robot pokonuje około czterech długości ciała na sekundę.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy stworzyli robota-rybę ze sztuczną krwią. Może polecieć w kosmos

Tunabot pływa dokładnie tak jak prawdziwy tuńczyk, szybko zginając swoje elastyczne ciało – 10 razy na sekundę. Im szybciej się zgina, tym szybciej się porusza. Naukowcy wyposażyli Tunabota w 10-watowy akumulator, który pozwala mu pływać z prędkością 0,4 m/s na dystansie około 9 kilometrów. Gdyby prędkość zwiększono do 1 m/s, zasięg spadłby do około 4 km.

Ryba-robot zbudowana jest ze szkieletu składającego się ze stali i żywicy, pokrytego odporną i rozciągliwą plastikową skórą. Nie ma jednak żadnych płetw, poza ogonem.

CZYTAJ TAKŻE:  Na ryby czy safari ze sztuczną inteligencją

Naukowcy pracują teraz nad specjalnymi czujnikami, które pozwoliłyby dzięki Tunabotowi monitorować na przykład stan kadłubów statków, ostrzegać o zagrożeniach, a także patrolować wody przybrzeżne i ostrzegać o ewentualnym zagrożeniu czy obecności wrogich okrętów.

Naszym celem było nie tylko zbudowanie robota-ryby, ale przede wszystkim zrozumienie biologicznej natury pływania – powiedziała szefowa projektu, profesor Hilary Bart-Smith. Zespół chciał się przede wszystkim dowiedzieć, jak budować pływające roboty, które byłyby bardzo wydajne i bardzo szybkie – pisze portal sciencedaily.com.

CZYTAJ TAKŻE: Po co działka? Amerykanie instalują na okrętach lasery

To nie pierwszy przypadek, kiedy naukowcy budując podwodnego robota decydują się go wzorować na rybie. Tak na przykład zrobili inżynierowie z Politechniki Krakowskiej, którzy zbudowali podwodnego robota na wzór karpia. Natomiast inżynierowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad napędem dla sztucznej ryby, która ma wykrywać aktywność obcych obiektów marynarki wojennej. Tym razem ma to być robot wzorowany na śledziu.

Technologie
Prymitywna broń ze starożytności sieje spustoszenie wśród Rosjan. Drony kończą dzieło
Technologie
Sztuczna inteligencja lubi kłamać. Bolesne wpadki firm
Technologie
Dwunożne roboty podbijają świat. Wiadomo już, kiedy dorównają człowiekowi
Technologie
Powstała przełomowa bateria wodna. Może odesłać akumulatory litowe na emeryturę
Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości