Robotyczni kurierzy trafią teraz do właściwych drzwi

Naukowcy z MIT znaleźli sposób na to, by roboty dostarczające przesyłki nie myliły drogi i szybciej trafiały do celu. Teraz bez problemu znajdą drzwi wejściowe i dostarczą paczkę, gdzie trzeba.

Publikacja: 28.11.2019 13:59

Robotyczni kurierzy trafią teraz do właściwych drzwi

Foto: youtube

Zespół MIT postanowił usprawnić robotycznych kurierów, a konkretnie oprogramowanie nawigacyjne. Chodzi o to, by robot był w stanie rozpoznać typowe dla danego podwórka cechy i punkty orientacyjne, dzięki czemu będzie w stanie bez problemu znaleźć właściwe drzwi wejściowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy biznes twórców Skype`a. Roboty dostarczą zakupy lub posiłek

Zazwyczaj tego typu maszyny są wyposażone w mapy okolicy i używają GPS lub wgranych do pamięci danych na temat współrzędnych, by dotrzeć do celu. Jednak według badaczy z MIT można roboty wyposażyć w tańsze oprogramowanie, niewymagające wbudowanego komputera pokładowego, a polegające na czujnikach wizualnych.

Robotyczny kurier będzie planował kolejny ruch na podstawie obserwacji otoczenia. Nowa technologia zespołu MIT wykorzystuje istniejące algorytmy nawigacyjne, które umożliwiają robotom identyfikację obiektów w ich otoczeniu, np. drzwi czy ścieżki albo drzewa. Robot będzie miał możliwość podjęcia decyzji, w którą stronę się przemieścić, na podstawie tego, co „zobaczy” w okolicy. Częścią tego systemu jest tzw. estymator kosztów, element algorytmu, który przewiduje, jakie jest prawdopodobieństwo, że robot po podjęciu danej decyzji uda się we właściwym kierunku i zbliży do celu, czyli właściwych drzwi wejściowych.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec kurierów? Paczki spadną prosto z nieba

Nowa technologia została już przetestowana na symulacji z użyciem zdjęć satelitarnych. System stworzył znaczniki różnych obiektów wokół domu, a także szacunek kosztów transportu wraz z mapą dotarcia na miejsce. Zespół zastosował następnie algorytm w nieznanym domu poza zestawem danych szkoleniowych. Okazało się, że algorytm nawigacyjny znalazł drzwi frontowe o 189 proc. szybciej, niż kiedy stosował nawigację GPS.

System jest nie tylko prostszy i tańszy, ale też skuteczniejszy od nawigacji GPS.

Technologie
Życie ma być łatwiejsze. Ten asystent AI sam zarezerwuje nocleg czy zrobi zakupy
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Technologie
Niezwykłe drony bojowe, które potrafią pływać, nurkować i latać. Zagrożenie dla USA
Technologie
To miał być cud medycyny. Badanie wykazało, że bardzo popularny lek może szkodzić
Technologie
Po które boty AI sięgamy najczęściej? „Król” jest jeden, ale trwa walka o podium
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Technologie
Nowe organiczne ogniwa słoneczne odpowiedzią na kosmiczne zagrożenie
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej