Pentagon stworzył laser, który rozpozna wroga po biciu jego serca

Amerykański Departament Obrony opracował urządzenie laserowe, które potrafi wykryć unikatowy rytm serca danej osoby na odległość nawet 200 metrów.

Publikacja: 28.06.2019 15:13

Pentagon stworzył laser, który rozpozna wroga po biciu jego serca

Foto: Akos Stiller/Bloomberg

Urządzenia biometryczne, rozpoznające ludzi po odcisku ich palca, barwie głosu czy tęczówce oka, towarzyszą nam w codziennym życiu. Wojsko coraz szerzej rozwija tę dziedzinę w celu identyfikacji wrogów. Już wcześniej powstały skomplikowane urządzenia pozwalające na rozpoznanie osoby z daleka po sposobie jej poruszania się, wykorzystane między innymi w walce z terrorystami ISIS. Systemy te jednak nie są nieomylne, ponieważ sposób chodzenia danej osoby niekoniecznie jest unikatowy.

CZYTAJ TAKŻE: Po co działka? Amerykanie instalują na okrętach lasery

Natomiast praca serca – tak. Każdy człowiek posiada swoje własne tętno, które pozostaje stałe przez całe życie i nie da się go zmienić, w odróżnieniu od wyglądu czy odcisku palców. Pentagon postanowił to wykorzystać i stworzył aparat o nazwie Jetson, który wykrywa indywidualną pracę serca na odległość. Zasięg urządzenia sięga nawet 200 metrów.

CZYTAJ TAKŻE: Dron mieszczący się w kieszeni? To będzie militarna rewolucja

Ma ono jednak kilka wad, nad którymi stale pracuje amerykański Departament Obrony. Jetson potrafi póki co przebić się laserem tylko przez cienkie ubrania, takie jak bawełniana koszula, a przez grubsze kurtki, czy kamizelkę kuloodporną już nie. Urządzenie potrzebuje również około 30 sekund na zebranie niezbędnych informacji do określenia unikatowej pracy serca, więc działa tylko w przypadku, gdy osoba trwa w bezruchu, w pozycji stojącej lub siedzącej.

CZYTAJ TAKŻE: Policja nie będzie już rozpoznawać twarzy

Aby można było rozpoznać osobę po jej tętnie, trzeba też wcześniej stworzyć szeroką bazę danych. Jednak zdaniem Pentagonu, wszystkie te funkcje można jeszcze rozbudować i już teraz skuteczność urządzenia wynosi ponad 95 proc.

Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Technologie
Lekarze postawili chorej złą diagnozę. ChatGPT uratował jej życie
Technologie
Rewolucja na budowach. Ludzie nie będą już potrzebni
Technologie
To ma być „mur" nie do przebicia. Kraje NATO łączą siły
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Maszyny zyskają kolejny zmysł. To rewolucja w robotyce
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne